Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i zastupnik Milan Knežević doputovali su u Banju Luku, gdje će održati niz sastanaka s rukovodstvom bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.
Na aerodromu ih je dočekao predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, s kojim će obaviti prvi zvanični susret. Nakon toga, crnogorska delegacija će se sastati i s predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, a sastanku će prisustvovati i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović te ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan.
Ova posjeta dolazi samo nekoliko dana nakon što je Dodik pred Sudom BiH nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije predsjednika RS-a, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Mandić i Knežević poznati su po svojim pro-srpskim stavovima, a u prošlosti su više puta izazvali kontroverze negiranjem genocida u Srebrenici i izjavama koje su naišle na oštre osude u Bosni i Hercegovini.