Potpredsjednica Stranke slobode i pravde, Marinika Tepić, javno je pozvala predsjednicu Skupštine Srbije, Anu Brnabić, da se pridruži večerašnjem protestu protiv iskopavanja litijuma i ponovi svoju raniju izjavu o kompaniji Rio Tinto.
“Pozivam vas, Ana, da u 19:00 sati stanete pred građane Srbije i ponovite ono što ste izjavili prije izbora: ‘Rio Tinto više nema nikakva prava u zapadnoj Srbiji!’ Tako ćete riješiti sve nedoumice, i svi će vas citirati”, poručila je Tepić putem društvene mreže X, reagirajući na raniju kritiku Brnabić prema medijima, koje je optužila za izazivanje haosa.
Glavni cilj večerašnjeg protesta, koji organiziraju predstavnici udruženja “Ne damo Jadar”, Zlatko Kokanović i Nebojša Petković, je zahtjev za zakonsku zabranu kopanja litijuma i bora na teritoriji Srbije. Kokanović i Petković su ranije danas saslušani u Bezbjednosno-informativnoj agenciji (BIA), gdje su upozoreni na protuzakonitost planiranih blokada nakon protesta.