SPAJIĆ I ORBAN POTPISALI STRATEŠKE SPORAZUME

Mađarska kao ključni partner u infrastrukturnom i tehnološkom razvoju Crne Gore

Spajic i Orban / Vlada CG
Spajic i Orban / Vlada CG

Predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić, i premijer Mađarske, Viktor Orban, potpisali su u Budimpešti važan paket sporazuma koji otvara vrata za intenzivniju saradnju između dvije zemlje.

Ovi sporazumi predstavljaju temelje za realizaciju kapitalnih projekata koji će, kako se ističe, donijeti veliki iskorak u razvoju infrastrukture, telekomunikacija i informacionih tehnologija u Crnoj Gori.

Događaj u mađarskoj prijestonici obeležen je potpisivanjem dva ključna dokumenta – Sporazuma o saradnji u oblasti infrastrukturnog razvoja i Sporazuma o saradnji u oblasti telekomunikacija, IT sektora i unapređenja sprovođenja zakona. Cilj ovih sporazuma jeste da se obezbijedi pravni i finansijski okvir za realizaciju projekata koji će poboljšati uslove života građana, podstaći ekonomski rast i maksimalno iskoristiti potencijale zemlje.

Premijer Spajić je naglasio da je posljednjih godina intenzivno radjeno na izgradnji povjerenja sa partnerskim zemljama EU, što je kulminiralo ovim historijskim sporazumima sa Mađarskom. On je istakao da su prioriteti povezivanje Crne Gore sa regionom i Evropom kroz izgradnju auto-puteva i modernizaciju željezničke infrastrukture, kao i valorizacija Luke Bar, što će donijeti dugoročne koristi u smislu održivog razvoja i ekonomske stabilnosti.

S druge strane, Viktor Orban je istakao da sporazumi predstavljaju više od same ekonomske saradnje – oni su pokazatelj povjerenja i posvećenosti daljem jačanju bilateralnih odnosa. Orban je posebno naglasio značaj uspostavljanja trgovačkih ruta koje uključuju Crnu Goru, čime će se stvoriti nove mogućnosti za ekonomski razvoj obje zemlje.

Dogovorena je i osnivanje zajedničke ekonomske komisije, koja će nadgledati sprovođenje dogovorenih mjera i osnaživati saradnju između javnog i privatnog sektora. U okviru sporazuma, Mađarska je najavila i stručnu podršku crnogorskim institucijama, kao i stipendiranje studenata koji žele da stiču znanja i iskustvo u Mađarskoj.

Orban je potvrdio punu podršku mađarske Vlade evropskoj integraciji Crne Gore, uz izraz nadu da će Crna Gora uspješno završiti pregovore o članstvu do 2026. godine. Kako je rekao, podrška neće prestati ni nakon pristupanja EU, jer je važan i proces prilagođavanja u prvim godinama članstva.

Svečanom potpisivanju prisustvovali su i crnogorski ministri: Danilo Šaranović (unutrašnjih poslova), Maja Vukićević (saobraćaja) i Majda Adžović (javni radovi), čime je pokazana snažna posvećenost cijele Vlade ovom strateškom partnerstvu.

Ovi sporazumi i najavljeni projekti predstavljaju značajan korak za Crnu Goru u njenom putu ka modernizaciji i evropskim integracijama, otvarajući nove mogućnosti za razvoj i prosperitet.


Znate više o temi ili prijavi grešku