Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, Damir Mašić, oštro je reagovao na informaciju da Vlada Republike Srpske razmatra izmjene Zakona o policiji koje bi omogućile formiranje tzv. pomoćnog sastava policije.
„Ako RS zaista krene u ovu avanturu, za koju su već jednom odustali 2019. godine, neka niko ne sumnja da će Federacija odgovoriti na adekvatan i recipročan način. Bjegunac i osuđenik treba da bude u zatvoru, a ne da iz bjegstva dalje kuha“, izjavio je Mašić, aludirajući na predsjednika SNSD-a Milorada Dodika.
Vlada RS razmatra uspostavljanje pomoćnog sastava policije čije bi angažovanje, prema prijedlogu, zavisilo od odluke ministra unutrašnjih poslova na prijedlog direktora policije. Pripadnici tog sastava birali bi se putem javnog konkursa, a tokom angažmana imali bi ista prava i obaveze kao i redovni policajci.
Podsjetimo, slična ideja pokušala je biti realizovana i 2019. godine, kada je planirano formiranje rezervnog sastava od preko 1.100 pripadnika. Međutim, nakon snažnog pritiska međunarodne zajednice, tada je prijedlog povučen. U međuvremenu, Jedinica za podršku MUP-a RS preimenovana je u “Žandarmeriju”, a popunjena je pretežno mladim kadrovima, koristeći migrantsku krizu kao formalni povod za jačanje policijskih kapaciteta.
Ovaj put, vlast predvođena Dodikom traži da se zakonske izmjene usvoje po hitnom postupku, pozivajući se na potrebu za bržim odgovorom na sigurnosne izazove. Međutim, činjenica da dnevni red sjednice Vlade RS nije objavljen izazvala je sumnje o stvarnim motivima i mogućem pokušaju izbjegavanja pažnje međunarodnih aktera.