MINISTAR ZA LJUDSKA PRAVA I IZBJEGLICE BIH

Ministar Hurtić u Mostaru: Eskalacija huliganskih napada i zabrinjavajuća sigurnosna situacija

Sevlid Hurtic Mostar

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, Sevlid Hurtić, danas je posjetio mostarska prigradska naselja Opine i Baćeviće, gdje su nedavno zabilježeni uznemirujući incidenti.

U Opinama je grupa nepoznatih napadača, za koje se sumnja da su pripadnici navijačke grupe "Ultras", napala trojicu mladića, uključujući i jednog maloljetnika, nanijevši im povrede.

U Baćevićima, naselju gdje žive pretežno srpski povratnici, situacija je još alarmantnija. Naime, više nepoznatih osoba napalo je djecu, dok su prethodno igralište i naselje oblijepljeni fašističkim simbolima i natpisima "Ultrasi" i "Zrinjski". Mještani su potvrdili da su prije incidenta čuli i rafalnu paljbu, što je dodatno uznemirilo stanovnike.

U izjavi za novinare, ministar Hurtić je izrazio duboku zabrinutost zbog ovih događaja, ali i podsjetio na huliganski napad koji se krajem aprila dogodio u Stocu, kada je grupa od desetak maskiranih osoba napala četvoricu mladića.

"Ponovo smo svjedoci napada na maloljetnika, južno od Mostara, i sve ovo mi djeluje kao dio smišljene i kontinuirane kampanje s ciljem podizanja tenzija. Djeca su ta koja ispaštaju. Srećom, do sada nema težih posljedica, ali roditelji napadnutih mladića u Opinama izrazili su ogromno nezadovoljstvo radom MUP-a HNK, posebno komesara i njegovog zamjenika. Kazali su mi direktno: 'Počnite raditi svoj posao!' Ako MUP ne preduzme odgovarajuće mjere, roditelji su spremni sami se organizovati i braniti svoje porodice. Bojim se da bi to moglo rezultirati tragičnim posljedicama u Mostaru," izjavio je Hurtić.

Ministar je naglasio potrebu za hitnim spuštanjem tenzija u Mostaru i dodao da posjeduje informacije da su identiteti svih počinitelja poznati nadležnim organima.

Upitan o tome zašto se nijedan predstavnik Gradske uprave Mostara ili MUP-a HNK nije oglasio povodom napada, Hurtić je naglasio da je njegov dolazak bio prvenstveno vođen ljudskim saosjećanjem.

"Došao sam da razgovaram s djecom, njihovim roditeljima, da vidim kako mogu pomoći. Naša nadležnost je ograničena, ali je sramotno da gradonačelnik Mostara nije našao vremena da se susretne s ovim ljudima, da smiri situaciju. Ne smijemo zanemarivati ovakve događaje jer, ne daj Bože, može doći do tragičnih posljedica. Za mene je dijete – dijete, i svima pružam podršku. Apelujem na vas novinare da pozivate na odgovornost one koji ne rade svoj posao i da ih pritiskate," poručio je Hurtić.

Dušan Golo, predsjednik Koordinacije Srba Mostar, izjavio je da se napadi u Baćevićima nisu dogodili spontano, već su rezultat višednevnih provokacija.

"Prije petnaest dana, nepoznate osobe su prolazile kroz naselje i pucale rafalnom paljbom, ali smo šutjeli. Prije pola godine su pretukli jednog mladića, opet smo šutjeli. Ovaj put su tri dana lijepili naljepnice s kukastim krstovima i slovom U. Maloljetni momci, starosti 14 i 15 godina, bili su zaduženi za postavljanje tih plakata, dok su naša djeca to uklanjala. Kada su stariji došli i pitali ko uklanja plakate, jedno dijete je udareno u glavu. Tragedija je u tome što me zanima ko je štampao te kukaste krstove, podijelio ih toj djeci i poslao ih u naselje gdje žive Srbi? Ovo nije bio spontani čin – ovo je bilo organizovano. MUP nije pravovremeno reagovao, a sada pokušava relativizirati situaciju kao dječiju tuču," istakao je Golo.

On je dodao da se stanovnici Baćevića više ne osjećaju sigurnima.

"Djeca moraju ići u školu, a boje se. Ko može garantovati da neće biti ponovo napadnuti? Kao predsjednik Koordinacije Srba Mostar, osjećam dužnost da podignem glas protiv ovog ludila," zaključio je Golo.


Znate više o temi ili prijavi grešku