ANALIZA – „SVEBOŠNJAČKI SABOR“ I KRAJIŠKI PARLAMENTARNI PARADOKSI

More biti, al' ne mora da znači

Halil Bajramović i Sulejman Samardžić
Foto © Halil Bajramović i Sulejman Samardžić

Portal etto.ba „naslutio“ je da bi se lideri NES-a mogli pojaviti na „Svebošnjačkom saboru“ 12.aprila koji je sazvao Dino Konaković (NiP), strepnja da će ih pokolebati Semir Efendić, vođa SBiH, bila je bez osnova. Bez obzira na njihove u jednom trenutku bliske političke matrice , a radilo se o „svebošnjačkom“ aktu otpora protiv Dine i njegove „Trojke“, u čemu nisu uspjeli, pragmatični Ogrešević je vrlo brzo skontao koliko su duge četiri godine bez mandata

Hotel Hills kao „okidač“

Posebno je u redovima NES-a postalo onespokojavajuće kada ih je izdala „njihova“ SDA i u oduvijek zagonetnom krajiškom političkom satarašu napravila volšebnu parlamentarnu većinu sa Narodom i Pravdom i SDP-om, o čemu je etto.ba već pisao. Gubitak NES-a na državnom, federalnom a sada i u najsnažnijoj, izvorišnoj bazi stranke na sjeverozapadnom obodu Bosne upalio je narandžasti alarm.

Treba li podsjećati da je NES nakon posljednjih parlamentarnih izbora bio čvrsti dio federalne koalicije sa NIP-om, SDP-om i Našom strankom a protiv SDA i da je prema jasnim i čvrstim dogovorima imao dva federalna ministarstva, no „odjednom“ je „svezao zastave“ sa nejakim Efendićem mešetareći u mutnoj političkoj baruštini i otišao u duboku opoziciju.

Nevolja nikad ne dolazi sama- „uknjiženi“ pad vlade Mustafe Ružnića (NES) koji je počeo svoj drugi premijerski mandat pojačan je „isisavanjem“ kadrova NES-a sa svih pozicija ali i sudskim procesima protiv nekolicine najpoznatijih funkcionera ove stranke u čemu se posebno ističe uvijek te isti, jedan moćni, karijerni, svima, pa čak i „organima gonjenja“ dobro poznati tužilac.

Mustafa Ružnić
Foto © Mustafa Ružnić

U tako ogoljenoj, da ne kažemo razgolićenoj situaciji klizanja pa i kotrljanja niz strmi politički obronak, Konakovićev poziv na „svebošnjački sabor“ Ogreševiću i „ideologu“ stranke Rifetu Hozanoviću došao je kao poručen. Kao zamajac za pokretanje cirkulara. Da ne kažemo, kurbla.

Ne ulazeći u „meritum“ svebošnjačkih rasprava, stavova i zaključaka u hotelu na Ilidži, jer i nije tema ove analize, a kako se čini, u datom trenutku manje je inspirirajuća i za krajiške lidere „Ogija i Hozana“, propitujemo da li se nešto „kolokvijalno“ između NiP-a i NES-a događalo na marginama skupa u Hillsu. Ako i nije, a prije će biti da jeste, Ogrešević, Ružnić i NES-ov državni parlamentarac Jasmin Emrić načinili su prvi korak i javno artikulirali mogući „nastavak suradnje“, ma šta to značilo.

Kad ga Halil „zalila „

A može značiti i puno i malo. U ovom trenutku NES traži „konačno rješenje“ u Krajini, a za to je polazišna ili ishodišna tačka Narod i Pravda što je indirektno potvrđeno sastankom na Ilidži. Doduše, ne samo njihova dva zastupnika nego , naravno i tri zastupnika lokalnog bihaćkog POMAK-a koji djeluju sa NIP-om kao zajednički skupštinski klub.

Ovoj „družini“ mogao bi da se primakne DF sa tri zastupnika te zastupnik SBiH i to je tih „famoznih“ 16. Put do formiranja nove parlamentarne većine koja bi značila povratak NES-a na čelo Kantona 1 nije nimalo rutinski, obzirom na sveukupni odnos snaga i „punktove otpora“ unutar SDA i SDP-a.

No, animoziteta , revolta i antagonizma i bunta, da se ne lažemo, biće zasigurno i unutar krajiškog NIP-a, a vrlodobro je poznato i zašto. Budimo surovo brutalni- NES je u Krajini, između ostalog, srušio „tamo neki“ Halil Bajramović i „oživio“ skoro eutaniziranu SDA USK, koja je u dotadašnjoj Ružnićevoj vladi bila „faktor drugog reda“.

Bajramović je poduzetnik, bivši ratnik ,ranjavan , nosilac ratnog priznanja „Zlatni ljiljan“, sposoban pregovarač, beskompromisan kada treba, za neke kontraverzan i kontradiktoran, za one koji ga bolje znaju, ima izraženu bh državotvornost i patriotizam, a u svakodnevnim društvenim odnosima i životnim fenomenima, prepoznat kao humanist i čovjek spreman pomoći u nevolji i najvećem neprijatelju.

Zanimljivo je da su on i osnivač NES-a ( bivše A-sda) Rifet Hozanović iz istog cazinskog sela Rujnice. Između Bajramovića i Grada Cazina ( tada Općine Cazin) postoji sada skoro dvodecenijski neriješani finansijski slučaj u kome Grad Cazin Bajramoviću prema izvršnoj sudskoj presudi sa kamatama treba isplatiti skoro milion KM.

To se do danas nije dogodilo zbog opstrukcija administracije Grada Cazina kojim već četvrti mandat rukovodi Nermin Ogrešević.

Bajramović je osnivač NIP-a u Krajini i vrlo brzo postaje nezaobilazna figura u pregovorima. U centrali NIP-a uživa ugled, a posebnu podršku i „vjetar u leđa“ i povjerenje u ono što čini ima od Kemala Ademovića. Njih dvojicu veže dugogodišnje prijateljstvo, ne samo ratno iskustvo, obojica su u upravi Teniskog saveza BiH. Kada je Bajramović „proglasio“ NES, „gorim od SDA“ i pokrenuo prvo svoj a onda i uz aminovanje Centrale NIP-a mehanizam pregovora sa SDA a radi rušenja Ružnićeve vlade ( nije to išlo glatko, Konaković je jedno vrijeme bio izrazito protiv) sukobi između njega i „nesovaca“ kulminirali su ne samo na verbalnom nego i fizičkom planu. Bajramović koji je tada federalni zastupnik u jednom hotelskom liftu u sarajevu išamarao je savjetnika premijera Ružnića Sulejmana Samardžića, zbog čega je bio na tapetu javnosti i federalne parlamentarne komisije.

Zanimljivo je da je u oštrim političkim sučeljavanjima unutar NiP-a Bajramović u jednom trenutku čak pristao da NES ostane u vlasti ali da premijer ne bude Mustafa Ružnić. Obrazlagao je to prosto- posljednja tri premijerska mandata držali su kadrovi iz Cazina.

Tumaranja i stranputice Hušićeve vlade

Na Bajramovićevu nesreću , krajiško pravosuđe, duboko umočeno u mulj politike krivičnu prijavu protiv Bajramovića staru 14 godina iznenada aktivira, procesuira i optužuje ga za KD „Obmana pri dobijanju kredita“. U kontraveznom sudskom procesu osuđuju ga na tri godine zatvora, zbog čega gubi mandat federalnog zastupnika, a 7.maja bi trebao da se javi na izdržavanje kazne zatvora. Za razliku od Fadila Novalića koji se prije odlaska u zatvor „isplakao“ Bošnjacima , Bajramović svoju novu stvarnost stoički podnosi.

Nijaz Hušić
Foto © Nijaz Hušić

Vlada premijera Nijaza Hušića (SDA , kako god, i on je iz Cazina(!?), osim što je preuzela vlast i fotelje ne može se ničim spektakularnim pohvaliti da je uradila do sada. Naprotiv, zabila je nekoliko autogolova zbog kojih su dospjeli u fokus javnosti. Jedan je direktno imenovanja v.d. direktora policije od strane Vlade USK što je jedinstven slučaj u BiH, za šta je bilo neophodno promijeniti Zakon o unutrašnjim poslovima USK.

Protiv ovakve netransparentne procedure imenovanja „svog“ čelnog policajca izjasnio se i OSCE. Drugi eurogol u vlastitu mrežu parlamentarna većina koja prati Hušićevu vladu zabila je izmjenom zakona o državnim službenicima čime je omogućeno da ministri mogu sebi imenovati neograničen broj savjetnika.

I taj slučaj je bio pod povećalom ne samo krajiškog nego i federalnog sindikata državnih službenika i namještenika, ali i javnosti, no aktuelna većina nije se dala zbuniti.

U javnom opticaju je i nezvanična informacija da je gromoglasno najavljivani i usvojeni „istorijski“ budžet USK koji jeste nominalno najveći, 368 miliona KM, u stvari prenapuhana budžetska mješina i registar želja, te da je već sada jasno da nedostaje „sitnica“ od 30 miliona KM.

Osim toga unutar koalicije već od starta varniči, naime rastu apetiti i NiP-u koji sa POMAK-om ima pet zastupnika, nezadovoljstva kadrovskim rješenjima i podjelom pozicija vješto se kriju. Hušićevu većinu snažno je poljuljala pravosnažna presuda protiv Agana Bunića,a dala vjetra u leđa NES-u iz prostog razloga što je Bunić došao iz kvote NES-a pa će njegov mandat uzeti slijedeći sa liste NES-a Elvir Risović Beli iz Ključa.

Jusić nije Hjuston, nemamo problem

Sa njim NES ima sedam zastupnika. U narednom periodu, a maj će biti ključni, Ogreševićeva stranka će zasigurno kroz neslužbene pregovore i razgovore raditi na „utabavanju“ većine. Možda bi mogli računati na DF koji ima tri zastupnika Sanila Hasića, Senitu Handukić i Samira Ikanovića.

Krupljanin Hasić važi za trezvenog i odmjerenog političara. Takođe i na Nisveta Jusića (SBiH). Ovaj lokalac je doduše izmiksao više političkih stranaka ( SDA, Nezavisni blok, očijukao sa NES-om, ašikovao sa NiP-om gradeći svoj politički transfer), sklon je mešetarenjima u svoju korist, ali bi vjerovatno mogao biti dio eventualne većine koju bi vodio NES. Primjedbe da bi ga u tome možda razuvjeravao čelnik SBiH Semir Efendić nisu realne, jer Jusić , kada je riječ o svom probitku spreman je da se odrekne i Efendića, kao što je prije nekoliko godina „pomnožio sa nulom“ Senada Šepića.

On je u većinu sa NES-om svojevremeno ušao najviše i stoga da za svoju bužimsku prijateljicu Samru Mehić obezbijedi resor privrede, pa je ostao zapamćen kao lik iz Skupštine koji je maltene danoćno „razvijao“ aktivnosti ovog ministarstva. Na to ga je , grijeh je to zanemariti, na posljednjoj sjednici Skupštine USK pažljivo podsjetila Fatka Kulenović, šef Kluba SDP.

Samra Mehić i NIsvet Jusić, ministrica i "savjetnik"
Foto © Samra Mehić i NIsvet Jusić, ministrica i "savjetnik"

„Znamo da je on „pro bono“, ruku na srce bio sigurno jedan od savjetnika, odnosno nepisani, neproglašeni, ali samoproglašeni savjetnik u Ministarstvu privrede koji nije ništa potpisivao, a sve se na neki način pitao, zašto postoje i objave i snimke i saopćenja“ , izjavila je Kulenović. Drugim riječima, Jusić ne može biti problem samo ako ga“pripaze“.

U nekakvoj virtuelnoj parlamentarnoj matematici „imamo“ 11 zastupnika i tu smo opet na početku naše analize o „svebošnjačkim“ razgovorima u Hillsu i „neočekivanom“ susretu Konakovića i Ogreševića, pri čemu treba biti precizan i istaći da je inicijativa za ovaj susret došla iz Cazina. O kapacitetima ovog susreta u svjetlu želja, ciljeva i namjera NES-a nezahvalno je bilo šta tvrditi ili zaključivati.

Do jedne premise- bez NiP-a i POMAK-a nema preslagivanja sadašnje većine. Za kraj smo ostavili od NES-a „odbjeglog“ i vječito misterioznog kiruga dr. Hajrudina Halilovića koji je krajem decembra prošle godine zajedno sa Bunićem osvetnički glasao za Hušićevu vladu, makar je kod Ogreševića uživao faraonski status. Nakon tog izliva „ljubavi“ NES mu je „legao“ na mjenicu od 500.000 KM koju je svojevremeno pred notarom potpisao dr. Halilović sa obavezama prema stranci u slučaju da je „iznevjeri“. Ta mjenica ima karakter izvršne isprave i predata je na Općinski sud u Bihaću. Čak i da se dr. Halilović „dovede u red“, NES, sa njim, te DF-om i SBiH ima 12 zastupnika, a „čarobni“ broj je 16.

U našoj analizi vodili smo se tezom da NES nema namjeru da ponudi SDP neki novi „zajednički pristup“, jer je obostrana netrpeljivost (još uvijek ) visoke rezonancije. Naime, svojevremeno je prilikom obnove drugog mandata premijera Ružnića, NES izvarao SDP i formirao vladu sa SDA. U decembru 2023. godine SDP je NES-u vratio „milo za drago“. No, nikad ne reci nikad. Krajina je to. Jeste da zvuči otrcano ili ofucano, ali zar može drugačije biti u politici.