Slavni američki glumac Morgan Freeman u rijetkom intervjuu koji je dao za The Times dotaknuo se pitanja boje kože i osudio termin Afroamerikanac.
“To je uvreda, ne prihvaćam taj izraz. Crnim ljudima pridavali su se razni nazivi sve do one riječi na ‘n’. Ne znam kako se te stvari toliko uhvate, ali svi koriste ‘Afroamerikanac’. Što to uopće znači?
Većina ljudi crne boje kože u ovom dijelu svijeta su miješane rase. Uz to, pojam Afrika koristite kao da je zemlja, a u biti je kontinent, kao Europa”, kazao je 85-godišnji glumac.
Freeman se u intervjuu osvrnuo i na obilježavanje Black History Month (poznat i kao Mjesec afroameričke historije), rekavši da i to smatra uvredom. “Potisnut ćete cijelu moju historiju u jedan mjesec?”, kazao je glumac.
Inače, radi se o godišnjoj proslavi koja se u SAD-u održava u februaru te poziva sve Amerikance da razmisle o značajnim ulogama koje su ljudi tamne boje kože odigrali u oblikovanju povijesti SAD-a.