U svim džamijama Muftijstva goraždanskog danas je, učenjem Jasina i hatma-dovom za rahmetli Husein-ef. Đozu i Kasim-ef. Dobraču, zvanično otvorena 11. manifestacija "Dani Husein-ef. Đoze". Centralna hutba ovogodišnjeg otvaranja, održana u džamiji u Vragolovima kod Rogatice, bila je podsjetnik na odgovornost, samokritiku i vjerodostojnost – a izgovorena riječ pripadala je muftiji goraždanskom Remziji-ef. Pitiću.
Muftija je ukazao na sve prisutniji fenomen da se ljudi, umjesto preispitivanja vlastitih postupaka, sve više bave tuđim greškama.
– Savjesni ljudi sami sebe neprestano mjere, ispituju i ruže. Jer znaju da su odgovorni pred Bogom. A mjeriti druge je lako – to ne traži napor, a često vodi grijehu. Šejtan je to začinio i učinio primamljivim. Svi se mi žalimo na stanje u društvu, ali gledamo drugoga – on nam je, navodno, sve pokvario. A ja, savršeni ja, ne mogu biti kriv za ništa, zar ne? – poručio je muftija Pitić.
Govoreći o licemjerju, muftija je osudio praksu isticanja tuđih grijeha, dok se vlastiti previđaju pod krinkom religioznosti.
– Spominjemo mito, korupciju, nepotizam i neodgovornost, ali ne zato što smo principi, nego jer nismo u prilici da i sami činimo iste stvari. Jer nam javni resursi nisu dostupni – istakao je on.
Muftija je, citirajući ajet iz Kur’ana: “Zašto govorite ono što ne radite? Jako je omraženo kod Boga da govorite ono što ne radite” (Es-Saff, 2-3), naglasio da se ozbiljan civilizacijski napredak ne može desiti dok god riječi i djela budu u raskoraku.
Posebnu pažnju posvetio je važnosti povjerenja, naglasivši da je Muhammed, a.s., kroz život potvrdio da je dostojan povjerenja svih – bez obzira na vjeru i pripadnost.
– Samo onaj ko istinski vjeruje, može biti dostojan povjerenja, i samo takav može preuzeti odgovornost za misiju koja vodi sigurnosti svakog čovjeka. Musliman sve može – ali ne smije lagati – naglasio je muftija.
Na kraju hutbe, muftija Pitić osvrnuo se na kur’anski ideal zajednice okupljene u borbi za istinu, citirajući ajet: “Uistinu, Bog voli one koji se bore na Njegovom putu postrojeni, tako da su jedan čvrsti bedem” (Es-Saff, 4).
– Nema borbe bez bedema čvrstih. Nema bedema bez povjerenja i jasnog cilja – a to je pokornost Bogu i Poslaniku. Husein-ef. Đozo i Kasim-ef. Dobrača su, u nemogućim vremenima, gradili upravo takve bedeme. I zato su ostali veliki, i danas, i za vijeke – zaključio je muftija.
U okviru manifestacije planiran je razgovor o sabranim djelima Kasim-ef. Dobrače, a već sutra slijedi defile polaznika mektebske pouke u Goraždu i obilježavanje Dana bijelih traka – još jedan simboličan podsjetnik na borbu protiv zaborava i nepravde.