Nakon što je nedavno izazvano nezadovoljstvo među građanima zbog značajnog poskupljenja porcije ćevapa na Baščaršiji, Sarajevo se ovih dana suočava s novim iznenađenjima koja ne idu u korist ni domaćem stanovništvu ni turistima.
Društvene mreže preplavila je fotografija cjenovnika jednog ugostiteljskog objekta u samom srcu stare jezgre grada, a cifre koje su prikazane izazvale su brojne negativne komentare. Naime, prema toj slici, cijene pića u tom lokalu daleko premašuju ono što su mnogi navikli smatrati “sarajevskim standardom”.
Tako bosanska kafa u ovom objektu košta čak 6 KM, dok espresso ima cijenu od 4 KM – koliko košta i obični domaći čaj. Turski čaj iznosi 5,5 KM, dok su topla čokolada i salep na meniju označeni s cijenom od 7,5 KM. Posebnu pažnju izazvala je cijena Americano kafe koja iznosi čak 9,5 KM.
Na društvenim mrežama ne manjka reakcija. Mnogi korisnici dijele svoje mišljenje, uglavnom ogorčeno: “Nekada si za deset maraka mogao pojesti ćevape i popiti kafu. Danas moraš birati jedno ili drugo”, jedan je od najčešćih komentara. Drugi korisnik je napisao: “Više nije stvar u stranim turistima. Ako obična porodica iz, recimo, Breze poželi da dođe u Sarajevo, prošeta čaršijom, sjedne negdje i popije kafu ili pojede nešto, teško da može proći s manje od 100 KM.” Još jedan komentar glasi: “Postavlja se pitanje – da li mi želimo privući turiste ili ih otjerati, a domaće ljude ostaviti da samo gledaju iz izloga?”
Kao razlog rasta cijena u ugostiteljstvu, ugostitelji navode povećane troškove nabavke, rast cijena kafe na svjetskom tržištu, kao i energenata. Dodatno se ističe da su sveopći rast životnih troškova i inflacija prisilili mnoge da koriguju cjenovnike.
Iako je ova pojava možda očekivana u kontekstu ekonomske realnosti, mnogi građani smatraju da se granica ukusa i pristupačnosti već uveliko prešla, te da Baščaršija sve više postaje luksuzna zona isključivo za turiste, dok se lokalno stanovništvo osjeća potisnuto i zapostavljeno.