Neko je na Google Mapsu promijenio naziv kamenoloma u Donjoj Jablanici.
Sada se kamenolom zove “Kamenolom Smrtnik”.
Razlog – mnogi smatraju da je upravo ovaj kamenolom izazvao katastrofu u Donjoj Jablanici.
Naime, uslijed poplava, tone i tone kamenja zasule su ljude i njihove kuće.
To je potvrdio i premijer FBiH Nermin Nikšić.
“Imao sam dolje informaciju, pitao sam. Navodno je neka porodica Honđo vlasnik. Neki mještani mi kažu da 20 godina nije eksploatisan, neki kažu da jeste, ali da ne špekulišemo. Ono što je evidentno i za šta ne treba poseban istražitelj da vidite jeste da su u tom naselju žrtve toga što se obrušilo kompletno brdo. U Buturović Polju je zaista bujica naišla i odnijela ljude, a ovdje je drugačije”, rekao je Nikšić.
Podsjetimo, na području HNK je 15 osoba izgubilo život, dok su tri osobe izgubile život u Fojnici.
Kompanija koja je eksploatisala kamen je, u vlasništvu jablaničkog tajkuna Dženana Honđe. Mještani su godinama upozoravali na ovu eksploataciju, ali niko nije stao na putu ovom biznismenu koji je imao dobre veze sa podzemljem.
Na fotografiji možete vidjeti biznismena Honđu (crveni okvir) u društvu sa osuđivanim kriminalcima iz Sarajeva. U prvom planu je Almin Mujezinović zvani Hans koji je nedavno uhapšen zbog trgovine drogom. Ranije osuđivan zbog pokušaja ubistva. Iza Hansovih leđa je Haris Drljo, koji u svom krim dosjeu ima presude za razbojništva i brojne pucnjave.