Godinu dana nakon katastrofalne tragedije u kojoj je život izgubilo 19 građana iz Donje Jablanice i naselja Zlate, danas je na lokalitetu stare željezničke stanice u 14 sati počelo komemorativno okupljanje u organizaciji neformalnog udruženja građana „4. oktobar“.
Iako su pozivi upućeni svim relevantnim predstavnicima vlasti, od očekivanih bh. zvanica na komemoraciju je stiglo tek nekoliko, među kojima bivši ministar odbrane Sifet Podžić, te savjetnici iz delegacija predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića i člana Predsjedništva Denisa Bećirovića.
Stolice rezervisane za premijera Vlade FBiH Nermina Nikšića i dopremijera Vojina Mijatovića ostale su prazne, što je simbolično pokazalo odsutnost institucija i političkih predstavnika koji su trebali stajati uz građane pogođene tragedijom.
Ranije tokom dana, u Muzeju „Bitka za ranjenike na Neretvi“ održana je Komemorativna akademija u organizaciji Općine Jablanica, kojoj su prisustvovali brojni građani, članovi porodica stradalih, predstavnici Delegacije EU u BiH, UNDP-a, IOM-a, spasilačkih službi i drugih organizacija.
Prazne stolice institucija na mjestu komemoracije postale su tihi podsjetnik na neodgovornost i odsustvo političkog učešća u trenutku sjećanja na žrtve tragedije.