SASTANAK U SARAJEVU

Nikšić i UN delegacija o reformama u FBiH: Fokus na standard građana i održivi razvoj

nermin niksic i un Arnhild Spence

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić sastao se u Sarajevu, u sjedištu Vlade FBiH, s rezidentnom koordinatoricom Ujedinjenih nacija u BiH Arnhild Spence, gdje je razgovarano o dosadašnjoj i budućoj saradnji.

Tokom sastanka, Spence je naglasila da Ujedinjene nacije, kroz 19 svojih agencija, već godinama sarađuju s institucijama u Bosni i Hercegovini, ističući da je njihov osnovni cilj podrška održivom razvoju i unapređenju života građana.

Posebno je pohvalila aktivnosti Vlade Federacije BiH u aktuelnom mandatu, navodeći rezultate u oblasti smanjenja siromaštva i jačanja inkluzivnih politika, te ocijenila da je Vlada ostvarila značajan napredak u realizaciji ciljeva održivog razvoja.

Premijer Nikšić se zahvalio na podršci i istakao da je fokus Vlade usmjeren na poboljšanje životnog standarda građana, kroz mjere koje se odnose na povećanje minimalne plaće, zaštitu radničkih prava i unapređenje položaja penzionera. Naglasio je i da je Vlada, kroz smanjenje ukupne stope doprinosa, doprinijela rasterećenju privrede, uz istovremeno zadržavanje investicionog i infrastrukturnog zamaha.

Tokom razgovora, posebna pažnja posvećena je i pitanjima energetske tranzicije i zaštite okoliša, gdje je istaknuto da postoji prostor za dodatnu podršku Ujedinjenih nacija u narednom periodu.

Sagovornici su razmijenili mišljenja i o aktuelnoj socioekonomskoj i političkoj situaciji u zemlji, uz zajednički zaključak da dosadašnji angažman UN-a predstavlja važan doprinos razvojnim procesima u Bosni i Hercegovini te da postoji obostrani interes za nastavak i jačanje saradnje.


Znate više o temi ili prijavi grešku