EURO 2024

Njemačka slavila protiv Danske za plasman u četvrtfinale

Njemačka - Danska euro 2024 uefa

Nogometna reprezentacija Njemačke savladala je Dansku rezultatom 2:0 i tako izborila četvrtfinale Evropskog prvenstva, a duel je bio prepun turbulencija i uzbuđenja.

U duelu prepunom turbulencija na kraju je odlučio jedan sitni detalj. Počelo je žestokom ofanzivom Njemačke nakon koje je Dance u životu spašavao golman Kasper Schmeichel.

Nakon prvih 12 minuta Schmeichel je već imao četiri odbrane, od kojih je posebno interesantna bila ona u 11. minuti kada je Kai Havertz uhvatio volej, ali danski golman sjajno brani.

Situacija se polako smirila na terenu, a onda pravi prolom oblaka. Udari gromova čuli su se oko stadiona Signal Iduna Park, a sudija Michael Oliver bio je primoran prekinuti utakmicu i igrače povući u svlačionicu.

Prekid je trajao dvadesetak minuta, a nakon što su se igrači vratili na teren, Schmeichel je novom sjajnom intervencijom održao Dance u životu. Pokušao je Havertz glavom.

Do odlaska na odmor i Danci su imali veliku šansu, ali Rasmus Hojlund nakon kontre nije uspio savladati golmana Manuela Neuera. Na odmor se otišlo bez pogodaka.

Nastavak utakmice bio je sjajan. U 49. minuti Danci postižu gol preko Joachima Andersena, ali je on poništen zbog milimetarskog ofsajda nakon VAR intervencije.

Samo dvije minute kasnije VAR je dosudio penal za Njemačku, a sudbina se potrudila da učini situaciju dodatno interesantnijom pa je lopta u ruku zakačila upravo Andersena, kojem je poništen gol dvije minute ranije. Siguran realizator bio je Kai Havertz.

Uslijedilo je nekoliko velikih prilika na obje strane, dva promašaja Havertza, a onda i trenutak koji je najvjerovatnije odlučio utakmicu i stavio tačku na sve.

Igrao se 69. minut kada je Jamal Musiala dobio sjajnu dubinsku loptu iz zadnje linije, istrčao po lijevoj strani i matirao Schmeichela za vodstvo Nijemaca od 2:0. Ništa više tu nije mogao golman Danske.

Do kraja je ostalo 2:0, tako da je Njemačka upisala novu pobjedu na Evropskom prvenstvu na kojem je domaćin i tako nastavila pohod ka trofeju. U četvrtfinalu Nijemci će igrati protiv boljeg iz duela Španije i Gruzije.