PRVI PUT SVEČANO PROSLAVLJEN

Obilježavanje Dana srpskog jedinstva: Počela centralna svečanost u Nišu

Srpsko jedinstva

Centralna svečanost povodom obilježavanja praznika Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, kojoj prisustvuju najviša rukovodstva Srbije i Republike Srpske, počela je u Sportskoj hali Čair u Nišu.

Na početku svečanosti intonirane su himne Republike Srpske i Srbije "Moja Republika" i "Bože pravde".

Svečanosti prisustvuju Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije, predsjednici Republike Srpske Milorad Dodik i Srbije Aleksandar Vučić.

Prisutni su i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković i ministri u vladama dvije republike, među kojima ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić, te predstavnici Vojske Srbije.

Praznik Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obilježava se na osnovu odluke vlada Srbije i Republike Srpske o zajedničkom obilježavanju ovog datuma, na dan kada je 1918. godine Srpska vojska probila Solunski front i faktički označila početak oslobođenja Kraljevine Srbije, što je bio uvod u kraj Prvog svjetskog rata.

Praznik je prvi put svečano proslavljen uz prisustvo zvaničnika Srbije i Republike Srpske, patrijarha i velikog broja građana 2021. godine u Beogradu kod spomenika Stefanu Nemanji, a prošle godine u Bijeljini.

Niš je tokom Prvog svjetskog rata bio ratna prestonica i jedan je od prvih, većih gradova u Srbiji, koji su oslobođeni poslije proboja Solunskog fronta.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u Nišu da Srbi moraju da budu jedinstveni oko vlasti i svojih institucija, ali da borbeni politički aktivizam ne smije da prestane.

Ne želimo nikome da uzmemo slobodu, naivno smo vjerovali kada smo oslobađali Balkan i davali slobodu drugim narodima misleći da će nam biti zahvalini, ali nam se vratilo na kraju prošlog vijeka na način da kažu da mi tlačimo, rekao je Dodik na centralnoj manifestaciji proslave Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave u Nišu.

Prema njegovim riječima, ko god je naišao uzeo je od Srba, koji su uvijek stajali pred velike, i kad su naišli Turci i Nijemci i NATO.

On je naglasio da Nijemci djeluju isto kao i kada je djelovao Kalaj u BiH kada su napadali u Prvom i Drugom svjetskom ratu i pobili više od pola srpske nacije.

– Koja god se žiška ovdje upali, upalili su je Nijemci i slični koji na ovim prostorima ne daju Srbima da ostvare ono što mi danas obilježavamo – rekao je Dodik.

Dodik je naglasio da danas uspijeva srpsko jedinstvo, a da druge veseli ako Srbi nisu jedinstveni.

– Želimo da sa drugima živimo u miru, svako ko je drugačiji dobro je došao da živi sa nama u miru, da s nama razvija ovo društvo – naglasio je Dodik.

On je naveo da borbeni politički aktivizam se smije da prestane i Srbi ne smiju da se odreknu sebe.

Dodik je ukazao da sa strane žele da razbiju srpsko nacionalno jedinstvo, žele da uskrate srpski nacionalni identitet u Srpskoj i da otmu Kosovo Srbiji, te smatraju da je to njihov pravo.

Dodik je ponovio da ne pripada bosanskim Srbima već jedinstvenom, nepokolebljivom srpskom narodu koji ovdje živi.

On je naveo da svjedoči da je predsjedik Aleksandar Vučić uspio da Srbiju pozicionira na pravo mjesto.

– Kad saberete, mislim da radimo najbolji posao ovdje – primijetio je Dodik.

Dodik je podsjetio da četvrti put obilježavaju ovaj datum, koji je bio inicijativa predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojem je za to zahvalio.


Znate više o temi ili prijavi grešku