Od 17. maja ove godine, olakšava se prijava i odjava prebivališta i boravišta u Kantonu Sarajevo, najavljuje Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Do sada je za prijavu prebivališta i prilikom zahtjeva za izdavanje ličnih dokumenata bilo potrebno priložiti dokaz o vlasništvu nekretnine ili zemljišta - zemljišnoknjižni (ZK) izvadak.
Potpisivanjem sporazuma o uvjetima i načinu neposrednog pristupa, povezivanja i uvida u elektronsku evidenciju zemljišnjih knjiga za nekretnine Kanton Sarajevo postaje prvi kanton s aktivnim E-GRUNTom.
''U postupcima prijave i odjave prebivališta i boravišta, građani Kantona Sarajevo više neće morati prilagati ZK izvadak, jer će uposlenici MUP-a KS imati mogućnost uvida, pretrage i štampe izvoda iz elektronske evidencije zemljišnjih knjiga za nekretnine KS. Napominjemo da se ova pogodnost odnosi na lica sa uredno popunjenim ZK izvatkom'', stoji u saopštenju MUP-a KS.
Ministar Admir Katicaobjasnio je da ''proces digitalizacije MUP-u KS nije samo mrtvo slovo na papiru, što svakako pokazujemo našim sugrađanima. Ovo je samo jedan od projekata digitalizacije, kako interne tako i javne koji planiramo provesti u narednom periodu, a sve u cilju bržeg, efikasnijeg i sigurnijeg poslovanja samih službenika, ali svkako i rasterećenijeg i jednostavnijeg pristupa neophodnim dokumentima građana Kantona Sarajevo.''
U pripremi ove aktivnosti učestvovali su Federalno ministarstvo pravde, Općinski sud u Sarajevu, Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo i Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.