Safet Isaković Džidžo, čovjek čije ime nosi Zlatni ljiljan, simbol najčasnijih boraca Armije Republike Bosne i Hercegovine, danas je izašao iz slobode i sam se predao na odsluženje zatvorske kazne.
Ovaj ratni heroj, čovjek koji je svojom krvlju branio ovu zemlju, nakon višegodišnje borbe protiv pravosudnog sistema, izgubio je posljednju bitku – bitku za pravdu.
Nakon tri oslobađajuće presude, uključujući dvije na Kantonalnom sudu u Bihaću i jednu na Vrhovnom sudu Federacije BiH, ponovo je proglašen krivim. Sud ga nije mogao osuditi za navodno ubistvo jednog pripadnika tzv. Vojske Republike Srpske, ali su ga ipak osudili po osnovu "komandne odgovornosti". Ovaj apsurdni slučaj kulminirao je izricanjem četvrte presude, baš na dan kada su, prije gotovo tri decenije, život za Bosnu dali njegov komandant Izet Nanić, njegova dva brata Isa i Suljo, te njegov daidža Meho.
Safet Isaković Džidžo, čovjek čija je porodica položila najvišu cijenu za ovu zemlju, danas je sam otišao pred vrata zatvora. Njegove posljednje riječi prije ulaska bile su bolne, ali dostojanstvene: „Sve će ovo biti jučer.“ Ispratio ga je Hamdija Abdić, poznat kao Tigar, komandant Petog korpusa Armije RBiH, zajedno sa saborcima, prijateljima i ljudima koji su mu se divili. Njihove oči bile su pune suza, ali srca puna ponosa. Jer, kao što je Tigar rekao, Džidžo nije samo borac – on je heroj.
„Šta da kažem? Tuga, al’ dobro... Džidžo je čvrst. Njegova porodica dala je sve za ovu zemlju. Izgubio je dva brata u ratu, branio ovu zemlju, a na pravdi Boga zatvorili su ga na četiri godine. To se nije desilo nikad u historiji – da komandant voda bude osuđen jer je branio svoj narod. Mi smo ga danas ispratili, on je čvrst, i proći će sve, jer sve prolazi. Mi smo prolazni na ovom svijetu. Ovo je tuga koja nam pokazuje pravu sliku – u našem gradu nije osuđen niti jedan zločinac, ali zato uzimaju naše heroje. Najbolji među nama je Džidžo," poručio je Tigar.
Danas je Safet Isaković, čovjek koji je devet puta krvario za svoju domovinu, prošao kroz zatvorska vrata ne kao kriminalac, već kao simbol bosanske borbe i nepravde koja nas prati stoljećima. Zatvor nije samo kazna za Safeta – to je kazna za sve one koji su vjerovali u pravednost i slobodu. Njegovim odlaskom iza rešetaka nije samo zatvorena jedna osoba, nego je tamo poslana cijela časna borba Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Ova sramna presuda dolazi kao šamar cijelom bošnjačkom narodu, jer smo dozvolili da se heroji poput Safeta Isakovića ponižavaju, dok su dezerteri i profiteri, oni koji su pobjegli od rata, sada na vlasti. Mi, koji smo branili ovu zemlju, sada se suočavamo s time da su oni koji su bježali pred neprijateljem slobodni, dok se heroji poput Džidže šalju u zatvore. Ova presuda pokazuje ne samo nepravdu prema Safetu, već i prema svim borcima koji su se hrabro suprotstavili agresoru.
Hamdija Abdić to najbolje sažima: „Heroje stvara prilika. Safet Isaković je tu priliku iskoristio. On je živi dokaz da Bosna nije samo zemlja, ona je ideja, život i misija.“
Zar smo zaboravili koliko su naši heroji dali za ovu domovinu? Zar smo dozvolili da oni koji su branili goli život budu proglašeni zločincima, dok su stvarni krvnici slobodni? Danas smo svi izgubili. Bošnjaci su izgubili obraz, a Bosna je izgubila pravdu.
Safet Isaković Džidžo je heroj. I to ništa, nikakva presuda, nikakav zatvor, ne može promijeniti.