U ŠPANSKOJ KATEDRALI

Održana misa za žrtve svešteničkog zlostavljanja

Katedrala

Katedrala u Bilbau na sjeveru Španije održala je misu u petak u znak priznanja i izvinjenja žrtvama seksualnog zlostavljanja počinjenog u biskupiji, na jednoj od prvih takvih misa u zemlji.

Španjolska je suočena sa slučajevima seksualnog zlostavljanja od objave lista El Paisa iz decembra 2021 godine o više od 1200 navodnih slučajeva zlostavljanja u redovima Katoličke crkve u sedam decenija.

Josu Lopez Villalba, sveštenik koji je i sam bio žrtva zlostavljanja, pridružio se ostalim žrtvama na misi u petak. "Nema potrebe za riječima, ljudi koji su bili tamo znaju zašto su bili tamo", rekao je Lopez za Reuters. "Bili smo djeca, nismo razumjeli. Poslije shvatiš. Ovo je bilo potrebno Crkvi i žrtvama", dodao je.

Joseba Imanol Ibarra, još jedna žrtva, rekao je da se ovakva misa u drugim dijelovima Španije vjerovatno ne bi održala. "Imali smo sreće jer se to dogodilo u ovoj biskupiji. Da se to dogodilo u Valladolidu, u Madridu ili bilo kojem drugom mjestu, ne bi nas poslušali", rekao je Ibarra Reutersu nakon mise.


Znate više o temi ili prijavi grešku