Svjetski prvak u teškoj kategoriji Oleksandr Usik objavio je da će se odreći svojih šampionskih pojaseva u WBC, WBA i IBF verziji, iako i dalje ostaje aktivan u profesionalnom boksu.
Neporaženi 39-godišnji Ukrajinac naglasio je da ne razmišlja o povlačenju, ali da je odluka o predaji titula "dobro promišljena" i usmjerena ka otvaranju novih mogućnosti u nastavku karijere.
U video poruci objavljenoj na Twitteru, Usik je poručio kako se odriče pojaseva.
"Dobar je dan da kažem da želim da se odreknem svih pojaseva koje trenutno držim. Želim da ih učinim dostupnim kako bi se momci koji su sljedeći u redu mogli boriti za njih. Prijatelji, napuštam pojaseve, ali ne napuštam sport jer još uvijek imam svoj posljednji ples".
Uz objavu je dodao da vjeruje kako je riječ o odluci koja će mu otvoriti nova poglavlja.
"Ovo je dobro promišljena odluka za koju sam uvjeren da će mi otvoriti nove mogućnosti. Ovo nije kraj priče. Nastavak je pred nama".
Usikov potez mogao bi otvoriti prostor za nove velike mečeve i potencijalno omogućiti bivšem šampionu Anthonyju Joshui priliku da ponovo ide ka ujedinjenju titula, a sam Usik planira završni dio karijere odraditi u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje želi ispisati posljednje poglavlje svoje bokserske priče.
Usik je tokom karijere dominirao prvo u kruzer kategoriji, gdje je 2016. godine osvojio WBO titulu, a zatim je ujedinio i WBC, WBA i IBF pojaseve nakon pobjeda nad elitnim protivnicima poput Mairisa Briedisa i Murata Gassieva, prije nego što je prešao u tešku kategoriju i nastavio niz uspjeha na najvišem nivou.