U Kantonalnom sudu u Mostaru danas je održano ročište Marku Šljiviću radi izjašnjenja o krivici u predmetu koji se vodi zbog teške saobraćajne nesreće kod Čapljine, u kojoj su život izgubile tri mlade osobe.
Njegova advokatica, Irena Pehar, potvrdila je za etto.ba da je riječ o standardnoj proceduri.
„Skladno krivičnom postupku, ročište je bilo radi izjašnjenja o krivici. Na ročištu osoba ima tri opcije: da kaže da je kriv, nije kriv ili da se uopće ne izjašnjava – tada Sud unosi u zapisnik kao da se izjasnio da nije kriv. Toliko se dešava na ročištu. U zakonskom roku bit će zakazana rasprava, provodit će se dokazi i postoji mogućnost zaključenja sporazuma o priznanju krivice“, kazala je Pehar.
Sud u Mostaru potvrdio je optužnicu protiv Šljivića 16. septembra, a ona ga tereti za teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog prometa u vezi s krivičnim djelom ugrožavanja javnog prometa.
Prema optužnici, Šljivić je 31. maja oko 04:15 sati, na magistralnoj cesti M-17 u mjestu Ševaš Njive kod Čapljine, izazvao stravičnu saobraćajnu nesreću u kojoj su smrtno stradale tri osobe.
Tragedija je odnijela živote dvojice pripadnika Oružanih snaga BiH i jedne djevojke, a slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti.