Gradska uprava Orašja donijela je odluku o proglašenju prirodne nepogode uzrokovane dugotrajnom sušom, koja je ozbiljno ugrozila poljoprivrednu proizvodnju na ovom području.
Zbog izostanka padavina, znatno su smanjeni prinosi i narušen kvalitet ratarskih, voćarskih i povrtlarskih kultura, kao i proizvoda u rasadničarstvu i pčelarstvu, što se značajno razlikuje od prosjeka posljednje tri godine.
“Suša je zahvatila većinu poljoprivrednih površina, a gradonačelnik je zadužio nadležne službe da poduzmu sve potrebne mjere za procjenu šteta na poljoprivrednim kulturama i u pčelarstvu. U tu svrhu aktivirano je Gradsko povjerenstvo za procjenu šteta,” stoji u saopćenju Gradske uprave.
Nakon prikupljanja i obrade podataka, Gradska uprava će dostaviti izvještaj Vladi Posavskog kantona i zatražiti financijsku pomoć, kako od kantonalne, tako i od federalne vlasti, u cilju sanacije štete nastale usljed suše.