Sutra, 31. jula, na konferenciji za novinare bit će najavljeno osnivanje nove bošnjačke stranke.
Prema saznanjima crnogorskih medija, ovaj politički projekat je rezultat nezadovoljstva funkcionera, članova, simpatizera i glasača Bošnjačke stranke zbog ulaska te partije u rekonstruisanu vladu Milojka Spajića, zajedno sa strankama bivšeg Demokratskog fronta – NSD Andrije Mandića i DNP Milana Kneževića.
Smatra se da je ovim potezom rukovodstvo stranke napustilo politiku koju je utemeljio dugogodišnji lider Rafet Husović.
Novi politički subjekt planira predstaviti novu programsku agendu.
Nezadovoljstvo je kulminiralo posljednjim političkim potezom, ulaskom u koaliciju sa strankama koje njeguju velikosrpsku i četničku ideologiju. Također, postoje dugotrajne zamjerke da je Ervin Ibrahimović, navodno, privatizovao partiju i ugušio unutrašnju demokratiju.
Inicijatori nove stranke su javnosti poznati: Sead Šahman, Bejto Šahmanović, Erol Rastoder i istoričar Admir Adrović. Među osnivačima se nalazi i ugledni ljekar iz Gusinja, Said Čekić.
Prema informacijama izvora, inicijativa je već dobila izuzetan odziv uspješnih ljudi iz raznih profesija, uključujući privrednike, ljekare, inžinjere, pravnike, profesore i ekonomiste, koji će biti predstavljeni na sutrašnjoj konferenciji za novinare.