Plakati Narodnog pokreta "Jugosloveni" koje smo nedavno vidjeli i na ulicama Sarajeva i Visokog. Od juče vidimo i u Istočnom Sarajevu u opštini Sokolac.
Aktivisti Pokreta time zaokružuju djelovanje u oba entiteta Bosne i Hercegovine i pokazauju da se protiv međureligijske i međunacionalne netrpeljivosti može i vrijedi boriti samo i samo jugoslovenstvom.
Ideju je osmislio ogranak Narodnog pokreta “Jugosloveni” koji se oglasio saopćenjem.
“Tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka, na teritorijama nekadašnjih država Jugoslavije počele su postepeno, a potom i agresivno da se kreiraju različiti nacionalistički narativi, koji su kasnije bili i okidač za krvoprolića i ratove koji su uslijedili devedesetih godina prošlog vijeka
Jugoslovenstvo je zajednički činilac koji spaja narode nekadašnje države i može da bude jedan vid katarze za velika zla počinjena u ratovima devedesetih.
Naša borba je borba koja propagira vrijednosti jugoslovenske ideje; smatramo da je to civilizacijska borba ne toliko za sjećanje na nekadašnju državu koliko za vrijednosti na kojima smo odrastali jer su one bile temelje kako države, tako i društva u cjelini.
Pojedine manje grupacije bi željele da mi nestanemo. Ovako im poručujemo ne samo da postojimo već i da smo spremni da se borimo za naša prava. Na njihovu mržnju odgovaramo idejom bratstve, jedinstva i ravnopravnosti među narodima koju ponosno nosimo u našim srcima i kojom učimo i nove naraštaje.
IMA NAS!”, poručili su iz Narodnog pokreta “Jugosloveni”.