Općina Pale u Federaciji BiH prva je lokalna zajednica u Bosansko-podrinjskom kantonu (BPK) Goražde koja je uspješno konstituisala Općinsko vijeće i izabrala rukovodstvo za novi mandatni period.
Senad Mutapčić iz Stranke demokratske akcije (SDA) ponovo je izabran za predsjedavajućeg Općinskog vijeća, funkciju koju je obnašao i u prethodnom sazivu. Fatima Bujak iz stranke BH Demokrati – Džebrail Bajramović izabrana je za njegovu zamjenicu.
Općinsko vijeće Pale u FBiH broji 11 vijećnika. SDA ima pet mandata, koalicija Narod i Pravda i Socijaldemokratska partija (SDP) tri, dok stranka BH Demokrati – Džebrail Bajramović ima dva vijećnika. Jedan vijećnik iz SDA, Medin Drugovac, ujedno predstavlja i nacionalne manjine.
Goražde još čeka formiranje vlasti
Za razliku od Pala, u Goraždu proces formiranja Gradskog vijeća još uvijek nije završen. Konstituirajuća sjednica mora biti održana do 5. decembra, što je krajnji zakonski rok, ali pitanje formiranja većine i dalje ostaje neizvjesno. SDP Goražde, koji je osvojio četiri mandata, započeo je pregovore sa svim političkim strankama koje su ostvarile ulazak u vijeće.
Novoizabrani vijećnici već su preuzeli uvjerenja o dodjeli mandata, a gradska uprava je u međuvremenu investirala 30.000 KM u nabavku sistema e-Vijeće, koji će omogućiti digitalizaciju rada vijeća.
Novi saziv Gradskog vijeća Goražde sastoji se od predstavnika devet političkih subjekata. Stranke Novi početak i SDA osvojile su po pet mandata, Narod i Pravda i SDP po četiri, dok BH Demokrati – Džebrail Bajramović i Naša stranka imaju po dva vijećnika. Po jedan mandat pripao je Nezavisnoj građanskoj listi (NGL), Narodnom europskom savezu BiH (NES) i Demokratskoj fronti.
Pregovori između političkih subjekata nastavljaju se, a ostaje da se vidi koje će stranke formirati većinu i ko će preuzeti rukovodeće pozicije u Gradskom vijeću Goražde.