UGOVOR SE POTPISUJE DO KRAJA SEDMICE

Pavgord preuzima ArcelorMittal u Prijedoru i Zenici

ArcelorMittal Zenica

Kompanija „Pavgord“, u vlasništvu fočanskog biznismena Gordana Pavlovića, nalazi se u završnoj fazi pregovora o preuzimanju firmi „ArcelorMittal“ u Prijedoru i Zenici, potvrđeno je iz više izvora bliskih ovom poslovnom procesu.

Ugovor bi, prema informacijama, trebalo da bude potpisan već sutra ili najkasnije u petak, a nakon toga će biti pokrenuta procedura dobijanja saglasnosti od strane Konkurencijskog savjeta BiH.

Preuzimanjem, „Pavgord“ bi naslijedio sve obaveze rudnika u Prijedoru i zeničke željezare. Obje kompanije trenutno su u većinskom vlasništvu globalnog giganta „ArcelorMittal“, koji je dio imperije jednog od najbogatijih ljudi na svijetu – Lakshmija Mittala. Konkretno, „ArcelorMittal“ Prijedor je zajednički projekat između „ArcelorMittal Holdingsa“ i Rudnika željezne rude „Ljubija“, dok u zeničkom ogranku manjinski udio ima i Vlada Federacije BiH.

Prema dostupnim informacijama, za preuzimanje prijedorske i zeničke kompanije bilo je zainteresovano više investitora, među kojima i Evgenij Zotov, dugo pominjan kao potencijalni kupac RŽR „Ljubija“. Ipak, u završnici je ostao samo „Pavgord“.

Kontaktiran za komentar, advokat i saradnik Gordana Pavlovića, Miloš Stevanović, kratko je poručio da „nema komentara“.

Kada je riječ o poslovanju, „ArcelorMittal“ Prijedor je u 2024. ostvario dobit od 4,8 miliona KM i zapošljavao 709 radnika. Suprotno tome, zeničko preduzeće zabilježilo je gubitak od čak 117,3 miliona KM, uz 1.924 zaposlena.

Podsjetimo, Gordan Pavlović u posljednjih nekoliko godina širi poslovno carstvo – prošle godine postao je vlasnik zvorničke „Alumine“ i kompanije „Boksit“ iz Milića. Njegove firme su tokom prošle godine ostvarile prihod od oko 65 miliona KM, od čega je „Pavgord“ sam ostvario čak 44 miliona KM dobiti.


Znate više o temi ili prijavi grešku