POLITIČKI INAT ILI NAJAVA OZBILJNE DESTABILIZACIJE?

Plakati podrške Dodiku u Istočnom Sarajevu

Plakate milorad dodik etto .ba

U Istočnom Sarajevu osvanuli su plakati s porukama podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, što je jasan signal nastavka političke krize u Bosni i Hercegovini.

Ovaj čin dolazi nakon što je Sud BiH donio presudu kojom se Dodik osuđuje na godinu dana zatvora i zabranu obavljanja funkcije predsjednika RS-a u trajanju od šest godina, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Plakati s porukama poput "Predsjednik Dodik, jedan u ime svih" i "Sudili su meni zato što nisu mogli staviti milion Srba u sudnicu" osvanuli su na nekoliko lokacija, a njihov autor zasad ostaje nepoznat. Jasno je, međutim, da imaju za cilj osnažiti narativ o Dodiku kao žrtvi političkog progona i dodatno mobilizirati njegove pristalice u Republici Srpskoj.

Dodikov odgovor: Sabotaža državnih institucija

Umjesto da se povinuje odluci pravosuđa, vlasti Republike Srpske su nakon presude krenule u otvoreni napad na državne institucije. Prvi u nizu spornih poteza bio je zakon usvojen u Narodnoj skupštini RS-a kojim se faktički zabranjuje djelovanje Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, Suda BiH, Tužilaštva BiH te Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na teritoriji RS-a. Ovaj potez ne samo da prijeti urušavanju pravnog poretka u BiH, već i dodatno produbljuje podjele unutar same Republike Srpske.

Dodatni pritisak na funkcionere srpske nacionalnosti koji rade u državnim institucijama pokazao je i današnji sastanak koji je organizovao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac u Istočnom Sarajevu. Na sastanak su pozvani svi direktori i zamjenici direktora državnih agencija koji dolaze iz RS-a, a glavna poruka bila je njihova lojalnost entitetskim institucijama, čak i po cijenu nepoštivanja odluka i zakona na nivou države. Košarac je otvoreno poručio da se od njih očekuje poslušnost prema vlastima RS-a, sugerirajući time da bi mogli snositi posljedice ukoliko odbiju sudjelovati u Dodikovim planovima.

Opozicija upozorava: Vlast vodi RS u izolaciju

Iako vlasti RS-a pokušavaju svoje odluke predstaviti kao "zaštitu interesa Srba", sve veći broj opozicionih političara u ovom entitetu upozorava da Dodikovi potezi vode ka izolaciji i potencijalno teškim ekonomskim i političkim posljedicama. Prekid saradnje sa ključnim državnim institucijama, ignorisanje sudskih odluka i otvorena sabotaža rada pravosuđa mogla bi rezultirati sankcijama, kako za pojedince iz vlasti, tako i za sam entitet.

"Politika sukoba i inata nije nikada donijela ništa dobro Republici Srpskoj. Odluke koje donosi aktuelna vlast ne idu u korist građana, već ih guraju u sve veće probleme," poručuju iz opozicije, naglašavajući da su Dodikove reakcije zapravo pokušaj političkog preživljavanja, a ne zaštita interesa RS-a.

Ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati, ali jedno je sigurno – plakati podrške Dodiku nisu tek simboličan čin, već dio šire kampanje koja vodi Republiku Srpsku u sve dublju konfrontaciju s državnim i međunarodnim institucijama.


Znate više o temi ili prijavi grešku