POLICIJSKA REPRESIJA PROTIV STUDENATA U NOVOM PAZARU

Policija upotrijebila silu protiv studenata koji su blokirali autobus sa pristalicama SNS-a na mitingu u Beogradu

Novi pazar sukob

U Novom Pazaru, na raskrsnici u naselju Šestovo, došlo je do incidenta kada su studenti pokušali blokirati odlazak autobusa punih pristalica Srpske napredne stranke (SNS) na miting u Beograd.

Studenti su, okupljeni u grupama, uzvikivali slogane poput "Je l' vas sramota?" i "Sram vas bilo!", dok su pokušavali da spriječe autobus da prođe. Iako je okupljanje bilo mirno, prisutnost policije ubrzo je eskalirala, a snimci incidenta prikazuju pripadnike policije koji su nasilno uklanjali građane sa kolovoza, vukući ih za ruke i noge.

Jedan od studenata, Davud Delimeđac, ispričao je kako su odlučili blokirati raskrsnicu kako bi zaustavili autobus koji je prevozio podržavaoce SNS-a na miting. Mnogi od prisutnih su pokazali znakove nezadovoljstva, dok su pored blokiranog puta prolazili automobili i autobusi, uz zvižduke i negodovanje. Građani i studenti su uzvikivali "Ćaći", aludirajući na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, pokazujući time jasno neslaganje sa njegovom politikom i organizovanjem mitinga.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Policija je na kraju uspjela ukloniti studente sa raskrsnice, dopuštajući autobusu da prođe. Međutim, prema riječima Irme Koca Faković, predsjednice Stranke slobode i pravde u Novom Pazaru, nekoliko studenata je povrijeđeno tokom intervencije. Faković je osudila postupanje policije, tvrdeći da je korišćena prekomjerna sila protiv studenata koji su samo mirno izražavali svoje mišljenje. Dodala je da vlasti, umjesto da se suoče sa ozbiljnim društvenim i političkim problemima, pribjegavaju nasilju prema mladim ljudima koji se usude iznijeti svoje stavove.

Ovaj incident samo je još jedan u nizu koji pokazuje kako vlasti reagiraju prema onima koji se protive njenoj politici, uz sve jaču prisutnost represivnih mjera.


Znate više o temi ili prijavi grešku