KO JE NAJVIŠE TROŠIO?

Politička predstava: Milioni potrošeni na nasmijana lica u predizbornoj kampanji

edin forto Press nasa stranka 768x381

Ukoliko imate osjećaj da vas sa svih strana bombarduju fotošopirana nasmijana lica političara, niste u krivu. Mnogi kandidati za predstojeće lokalne izbore nisu štedjeli novac na internet oglašavanje, dok su neki gotovo potpuno odsutni.

Tokom 26 dana predizborne kampanje u BiH, na političko oglašavanje putem Meta platformi, uključujući Facebook, Instagram i WhatsApp, potrošeno je oko 275.000 maraka.

Kako ulazimo u završnu fazu kampanje, očekuje se da će troškovi značajno porasti jer kandidati pojačavaju svoje poruke biračima.

Započnimo s analizom troškova oglašavanja među kandidatima iz Republike Srpske. Zanimljivo je primijetiti da Savez nezavisnih socijaldemokrata gotovo uopšte nije prisutan među najvećim oglašivačima.

Draško Stanivuković, koji se kandiduje za drugi mandat gradonačelnika Banje Luke, potrošio je najviše novca među kandidatima iz Republike Srpske. U 26 dana, sponzorisao je 51 objavu na Meta platformama, što ga je koštalo blizu 16.000 maraka.

Iza njega se, pomalo iznenađujuće, nalazi Goran Selak iz SPS-a, koji je do danas potrošio 10.200 maraka, iako je objavio samo devet postova od početka kampanje. Treća pozicija pripada Jeleni Trivić, kandidatkinji za gradonačelnicu Banje Luke, koja je uložila skoro 10.000 maraka u oko 20 objava.

Republička stranka Srpske, na čijem čelu je Slavenko Ristić, potrošila je oko 4.000 maraka na oglašavanje, dok je njihov kandidat za načelnika, Mile Pejičić, uložio oko 2.000 maraka. SPS Gorana Selaka potrošila je nešto više od 2.000 maraka, znatno manje od svog lidera. Slične sume bilježe i stranice direktora UKC-a Banja Luka, Vlade Đajića iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata, te Nebojše Drinića s liste PDP-a Banja Luka.

Banjalučki SDP također se priključio ovom društvu, izdvojivši 2.200 maraka za oglašavanje. Doktori Mikajlo Lazić iz Bijeljine, kandidat SNSD-a, kao i stranica Ujedinjene Srpske, također su potrošili slične iznose.

Iz SNSD-a, najviše novca na oglašavanje na Meta platformama uložio je Đajić, dok se kandidat za gradonačelnika Banje Luke, doktor Nikola Šobot, nije našao među prvih 60 oglašivača u BiH, s obzirom da je za njegovu stranicu do sada plaćeno samo 832 maraka.

U Federaciji BiH, Naša stranka je do sada potrošila najviše novca, s Edinom Fortom na čelu, koji je uložio gotovo 28.000 maraka u oglašavanje. Na drugom mjestu nalazi se Irfan Čengić, načelnik općine Stari Grad Sarajevo i funkcioner SDP-a, koji je uložio 7.500 maraka.

Nažalost, informacije o oglasima putem Googlea ostaju van našeg dosega. Najveći svjetski pretraživač, koji privlači velike investicije i nudi efikasne reklame, pruža podatke o političkom oglašavanju tokom predizbornih kampanja, ali samo za određene zemlje i države Evropske unije. Budući da je BiH malo tržište, njihovi analitičari još uvijek nisu objavili te podatke.

Preostaje nam da vidimo rezultate na kraju sljedeće sedmice, kada će se zbrojiti svi podaci i završiti obračuni za mjesec dana kampanje.


Znate više o temi ili prijavi grešku