KAKO SE RUŠE DRŽAVNE INSTITUCIJE: DVA HDZ-A PRITEKLA U POMOĆ SNSD-U

Politički pritisak na Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika: Pokušaj razvlaštenja u službi nacionalističkih ciljeva

Bobovac, Stari most, prahistorijski čamac, Zemaljski muzej

Izvještaj o Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika: Politički manevri i pritisci na institucije BiH

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Izvještaj Privremene istražne komisije za rad Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH (KONS). Za usvajanje izvještaja, koji praktično nastoji umanjiti nadležnosti ove komisije, glasalo je sedam delegata, šest je bilo protiv, dok su dva bila suzdržana.

Smanjenje nadležnosti i politički pritisci

Izvještaj su podržali delegati iz stranaka koje pripadaju vladajućoj koaliciji, dok su protiv glasali delegati iz opozicionih redova. Pitanje nadležnosti Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika izazvalo je ozbiljne političke tenzije, budući da izvještaj predlaže ukidanje prava KONS-a da propisuje mjere zaštite i obnove spomenika, kao i nadzornu ulogu u provođenju tih mjera. Također se traži da komisija prestane koristiti termin „Bosna i Hercegovina“ u kontekstu nacionalnih spomenika, u skladu s izmjenama zakona koje je donijela Narodna skupština RS-a.

Izvještaj navodi stavove jedne članice KONS-a koja dolazi iz Republike Srpske, dok su mišljenja drugih članova Komisije u potpunosti ignorisana. Ovaj pristup izaziva sumnje u političku pristranost i selektivnost u cilju ostvarivanja nacionalističkih ciljeva.

Institucionalni konflikti i upitna nadležnost Doma naroda

Dok je istražna komisija formalno formirana na osnovu revizorskog izvještaja o finansijskom poslovanju KONS-a, njen rad je proširen na pitanja koja zadiru u suštinske funkcije i nadležnosti Komisije. Izvještaj sadrži preporuke koje bi mogle ograničiti slobodu djelovanja KONS-a i izazvati institucionalni konflikt, s obzirom na to da nadležnost nad Komisijom pripada Predsjedništvu BiH. Kritičari izvještaja smatraju da Dom naroda nema pravnu osnovu da donosi ovakve zaključke i preporuke, te da su motivi iza ovog poteza utemeljeni na političkom pritisku i želji da se izvrši kontrola nad radom KONS-a.

Podjela među delegatima i optužbe za nacionalističke ciljeve

Izvještajem se faktički ispunjavaju zahtjevi jedne članice Komisije koja zastupa stav da nacionalni spomenici pripadaju etnonacionalnim grupama u BiH, čime se relativizuje koncept zajedničkog kulturnog naslijeđa države. Kritičari ovog izvještaja smatraju da takvi zaključci doprinose polarizaciji unutar BiH i predstavljaju korak ka ostvarivanju politike „velike Srbije.“

Nesigurna budućnost Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika

Iako su autori izvještaja tvrdili da se dokumentom nastoji osigurati dosljedna primjena Aneksa 8 Dejtonskog sporazuma, mnogi vjeruju da se ovim potezom želi institucionalno marginalizovati Komisija i uskratiti joj funkcionalnost. Zaključci su predstavljeni kao preporuke Predsjedništvu BiH, koje bi trebalo donijeti konačnu odluku o njihovoj implementaciji.

U trenutku kada KONS čeka na odgovore u vezi sa ovim izazovima, jedan od ključnih članova najavio je odlazak iz Komisije zbog drugih profesionalnih obaveza, ali je izrazio odlučnost da nastavi borbu za interese BiH i zaštitu njenog kulturnog naslijeđa unutar drugih institucija.