Lideri stranaka Osmorke i koalicije okupljene oko HDZ-a u petak su krenuli u, kako kažu, privođenje kraju formiranja nove Vlasti u Federaciji BiH.
Tako su između ostalog i podijelili među sobom resore, od kojih je šest ministarstava pripalo HDZ-u i koaliciji, a 10 Osmorci.
Tokom obraćanja medijima nakon sastanka, lider SDP-a Nermin Nikšić izrazio je nadu da će novi partneri "barem za 10 posto popraviti stvari u FBiH". Dodao je i to da je cilj partnera bio da prije imenovanja nove vlade imaju konkretan program rada i da "u startu krenu onako kako su obećali".
Slično je govorio i njegov partner u vlasti Dragan Čović iz HDZ-a koji je kazao da je "pripremljeno sve što je potrebno za formiranje nove Vlade FBiH".
Time su Osmorka i stranke okupljene oko HDZ-a učinile vjerovatno posljednji potez prije isteka zakonskog roka za formiranje nove federalne vlade. Izvršili su posljedni pritisak na dvije strane - međunarodnu zajednicu i SDA.
Jasno je da on novih ministara, novog programa i novog premijera neće biti ništa ukoliko Refik Lendo ne da svoj potpis za imenovanje nove vlade, a već je najavio da neće dati. Zato Osmorka i HDZ često u posljednje vrijeme izražavaju nadu "da bi se moglo desiti da ljudi shvate da parlamentarna demokratija podrazumijeva da onaj ko ima većinu ima i vlast", čime vrše posljednji pritisak na SDA i Lendu da posustane u pokušaju blokiranja formiranja nove vlade.
U istom trenutku, davanjem imena novih ministara predsjednici FBiH Lidiji Bradari vrše i pritisak na Christiana Schmidta koji bi, ako ima namjeru, uskoro trebao reagovati.
Dakle, cilj je preći jednu od te dvije prepreke i stvari će biti gotove.
Zanimljivo da smo u posljednje vrijeme u izjavama lidera pomenutih stranaka mogli čuti da postoji rješenje iako Lendo ne da svoj glas za novu vladu, jer bi se u tom slučaju zakazala sjednica Parlamenta i zatražilo da se većini omogući formiranje vlade. Tako je barem nedavno govorio Nermin Nikšić.