Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i Pravde danas više nego ikad žali zbog odluke prethodnih vlasti da BiH sa jasno definisanog puta punopravnog članstva u NATO-u, prebaci u kolosijek saradnje sa NATO-om.
Saradnja sa NATO-om je veoma važna, možda krucijalna za BiH, ali tu pogrešku da nemamo jasno definisan put, bez obzira što imamo i usvojene zakone koji nam to garantuju, smatra Konaković slabošću prethodnih vlasti.
Iz SDA odgovaraju da je suština problema pokorna politika Trojke i glasna šutnja pred Dodikom. Činjenica jeste da je NATO-ov put iz godine u godinu sa sobom povlačio ucjene i uslovljavanja. Ali je Program reformi redovno usvajan, a put jasno zacrtan.
Prema riječima Safeta Keše, državnog zastupnika SDA, mnogo je učinjeno, ali to nikako ne treba biti nikakav alibi za postojeću koaliciju da oni ne nastave. Ako već optužuju SDA, treba kazati da je SDA blokirala duže od godinu dana formiranje vlasti na državnom nivou sve dok nisu prisilili Milorada Dodika da potpiše slanje tog ANP-a, to je program reformi, u Brisel. To je jasno predstavljalo deblokadu NATO-ovog puta.
Međutim, Konaković, pored opravdane kritike prethodnim vlastima, ne spominje niti kritikuje Rezoluciju o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti Republike Srpske koju je usvojila Narodna skupština Republike Srpske na sjednici održanoj 18. oktobra 2017. godine blokade od strane Dodika, kojima se Dodik i danas služi.
Predstavnici vlasti RS na svakom koraku ponavljaju da je pristupanje BiH NATO-u moguće samo uz donošenje novih odluka koje se donose konsenzusom naroda i entiteta, ali se to u kritikama prethodnim vlastima ne pominje.
Ne pominje da vlasti RS svako nastojanje da BiH bude članica NATO-a smatraju usmjerenim ka destabilizaciji političke situacije u BiH, pa i izazivanju sukoba među narodima, ali i podilaženjem stranim faktorima.
Predsjednik NSRS, Nenad Stevandić je izjavu Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH iz reda Bošnjaka da je „punopravno članstvo u NATO jedan od strateših ciljeva BiH“ nazvao njegovom pustom željom.
Podsjetiti ćemo javnost da je na pitanje voditelja emisije oko imenovanja mandatara Vijeća ministara BiH, čiji izbor članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić uvjetuju deblokadom NATO puta BiH, odnosno aktivacijom MAP-a, Sabina Ćudić iz Naše stranke je izjavila da nema smisla trošiti energiju na pitanjima oko kojih ne postoji konsenzus te da bi svu energiju trebalo skoncentrirati na evropski put BiH oko kojeg postoji konsenzus.
Postavljamo pitanje Konakoviću, ali i drugim političarima u BiH, da li mi imamo taj konsenzus oko članstva u NATO i hoće li BiH postati članica NATO-a? Od koga to tačno zaviisi?
Građani BiH nemaju ništa od njihovih prepucavanja preko stranačkih saopštenja, a kako vidimo ni BiH.