Planinarski klub „Goražde – Maglić“ organizator je tradicionalnog memorijalnog pohoda „Stazama goraždanskih planinara“ koji je počeo danas.
Učesnici pohoda su najprije na mezarju Kolijevke odali počast nekadašnjem predsjedniku društva Nedimu Pilavu Jogiju, po kojem planinarski dom na Rudoj Glavi, čiju je gradnju i inicirao, nosi ime.
– Ovaj pohod prvi put organiziran je 2009. godine upravo u znak sjećanja na našeg Jogija, a kako je planinarski dom trajni podsjetnik na njega, jednoglasnom odlukom skupštine društva odlučili smo da pohod posvetimo svim našim preminulim planinarima – pojasnio je predsjednik PK Goražde – Maglić Zajko Šovšić.
Pohod je započeo sa lokaliteta Bare, a oko 50 učesnika iz Goražda i Živinica preći će danas dionicu preko Orahovica do Rude Glave, u dužini od oko 15 do 20 kilometara.
– Uz Goraždane, među kojima je i značajan broj mladih, imamo i oko 15 članova planinarskog društva „Drenik“ iz Živinica, i zaista smo zahvalni svima koji su podržali ovaj pohod, jer nije lako pješačiti posebno po ovako visokim temperaturama. Za sve učesnike prigodan program bit će priređen u planinarskom domu „Nedim Pilav Jogi“ na Rudoj Glavi“ – naglašava Šovšić.