PRISUSTVOVATO LIDERA 32 ČLANICE SAVEZA

Počinje NATO samit u Hagu: Trump stiže, povećanje izdvajanja za odbranu na 5 posto BDP-a

Nato
Foto © Ilustracija

U Hagu danas počinje samit NATO-a na kojem će prisustvovati lideri 32 članice saveza, a potvrđen je dolazak i predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa, saopćeno je iz Bijele kuće.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte najavio je da će samit rezultirati donošenjem „hrabrih odluka“, među kojima je i novi investicioni plan kojim se predviđa povećanje izdvajanja za odbranu na ukupno 5 posto bruto domaćeg proizvoda.

Prema predloženom planu, 3.5 posto BDP-a članica bilo bi direktno namijenjeno vojnim troškovima, dok bi dodatnih 1.5 posto išlo za poboljšanje odbrambene infrastrukture – uključujući puteve, mostove, luke i aerodrome – ali i za jačanje otpornosti civilnog društva na potencijalne buduće sukobe.

Iako je tema podrške Ukrajini visoko na agendi samita, još uvijek nije poznato hoće li ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prisustvovati događaju. On je ranije izjavio da bi njegovo nepozivanje predstavljalo „pobjedu za Rusiju“, dok članice NATO-a nastavljaju rasprave o daljoj pomoći Kijevu.


Znate više o temi ili prijavi grešku