Dok građani Federacije BiH svakodnevno svjedoče urušavanju sistema, nesposobnim vladama i korupciji koja kaplje iz svake pore vlasti – skupštinski "lideri" kantona, umjesto da rješavaju stvarne probleme, odlučili su da se vrate u 1997. godinu i ponovo pogaze Ustav.
Skupština po skupština, papir po papir, oni i dalje uporno nazivaju kantone “županijama”, iako je Ustavni sud FBiH još davno – prije nego što su mnogi današnji vijećnici znali gdje je Bihać na karti – jasno presudio: “županija” ne postoji u ustavno-pravnom sistemu FBiH.
Ali koga briga za Ustav? Pogotovo ako se zovete HDZ i imate entitetske saveznike koji se ponašaju kao da su delegirani s oltara, a ne s biračkog mjesta.
U Bihaću se jučer održala konferencija predsjednika kantonalnih skupština, a formalno su govorili o sigurnosti, borbi protiv korupcije i razmjeni dobrih praksi. Neformalno – prva praksa koju bi trebali razmijeniti jeste čitanje Ustava i poštivanje odluka Ustavnog suda, ali za to očito nije bilo vremena. Umjesto toga, kao rezultat konferencije – u zvaničnom saopštenju koristi se riječ “županija”.
Da, dobro ste pročitali. U Bihaću – u srcu Krajine, gdje se ginulo za ideju Bosne, gdje je sve pucalo od otpora prema podjelama, gdje su ljudi gradili državu dok je ostatak političkog Sarajeva kopao rovove za vlastite guzice – tamo se podmeće rječnik koji je Ustavni sud davno označio diskriminatornim jer favorizira hrvatski narod i vrijeđa multietnički karakter ovog entiteta.
I onda se neko pita zašto mladi bježe, zašto građani nemaju povjerenja u institucije, zašto niko ne poštuje pravni sistem. Pa evo vam odgovora: kada predsjednici kantonalnih skupština – ljudi koji bi trebali predstavljati ustavni poredak – otvoreno gaze odluke Ustavnog suda, to je ne samo sramota nego i institucionalni puč na kapaljku.
Ali to je već stara priča u Bosni i Hercegovini: zakoni važe samo za sirotinju, a presude sude samo običnim smrtnicima. Politička elita ima svoj rječnik, svoje zakone i svoje istine. Pa makar te “istine” bile stare 30 godina i sramotno poražene u svakom relevantnom pravnom okviru.
Nekima se čini da cjepidlačimo. Ali pitajte se – ako ne poštuju najviši pravni akt entiteta, ako im je ispod časti čak i uskladiti jezik sa Ustavom, šta će tek uraditi s vašim pravima, vašim penzijama, vašom slobodom govora i vašim izborima? Ako je “županija” benigna, onda je i etnička supremacija benigna.
Ovo nije pitanje jezika. Ovo je pitanje sistemske i planske destrukcije državnosti BiH. “Županija” je simbol. Simbol poricanja multietničke Federacije, simbol trijumfa etnonacionalizma nad Ustavom, simbol kulturne dominacije i pravne neodgovornosti.
I sve to su potpisali predsjednici kantonalnih skupština. Saopćenje kao simbol poraza Ustava. Čestitamo, gospodo – uspjeli ste. Ponizili ste instituciju, zgazili pravo, i sve to zamotali u oblandu konferencije o “sigurnosti”.
Sigurnost? Građanima je najviše ugrožena upravo sigurnost od vas.