Na večerašnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Ana Trišić-Babić zvanično je imenovana za vršioca dužnosti predsjednika RS. Za njeno imenovanje glasalo je 48 poslanika, dok su četiri bila protiv.
Kako su glasali poslanici:
- Za: 48 poslanika, većinom iz SNSD-a i saveznika
- Protiv: 4 poslanika iz stranke Lista za pravdu i red
- Nisu glasali: Poslanici Partije demokratskog progresa (PDP), dok su jedino Mirna Savić-Banjac i Milanko Mihajilica bili prisutni tokom glasanja
- Nisu prisutni: Poslanici Srpske demokratske stranke (SDS)
Opozicija je ranije izrazila protivljenje imenovanju Trišić-Babić. Lider stranke Za pravdu i red, Nebojša Vukanović, naglasio je da je Trišić-Babić prije saradnje sa šefom SNSD-a bila bliska strukturama OHR-a i radila u USAID-u. Vukanović je dodao:
“Od 1997. do 1998. godine je asistent političkog odjela u OHR-u i savjetnica za međunarodne odnose. Dakle, desna ruka Carlosa Westendorpa se postavlja da bude predsjednik RS-a. Ja ne mogu da učestvujem u ovakvom ponižavanju RS-a.”
Trišić-Babić je postala kandidatkinja SNSD-a u posljednjem trenutku, nakon što je prvobitni izbor bila Željka Cvijanović. Povlačenje Cvijanović povezano je s mogućnošću gubitka njenog mandata u Predsjedništvu BiH.