Zastupnici Predstavničkog doma Federacije Bosne i Hercegovine danas su raspravljali o prijedlogu da Novi Travnik dobije status grada. Sudeći prema komentarima zastupnika, vjerovatno će usvojiti Zakon o Gradu Novi Travnik. Da bi zakon stupio na snagu, potrebno je da ga odobri i Dom naroda FBiH.
Neobično je da Travnik još nije dobio ovaj status, kao ni nijedna druga općina u SBK, dok se na dnevnom redu našao prijedlog za Novi Travnik. Također, očekuje se i prijedlog za Kiseljak.
Načelnik Općine Travnik, Kenan Dautović (SDA), ranije je izjavio za medije da su više puta tražili od općinskog vijeća da uputi prijedlog parlamentu da ova općina bude proglašena gradom. Posljednji zahtjev poslat je u februaru ove godine. Međutim, tvrdi da općinsko vijeće, u kojem dominira HDZ, ne želi poslati prijedlog parlamentu.
Travnik je glavno sjedište i najveći grad u ovom kantonu, sa najmanje dvostruko više stanovnika nego Novi Travnik i Kiseljak, te ima više stanovnika nego te dvije općine zajedno. Ovu činjenicu su istakli i pojedini federalni zastupnici tokom rasprave o Prijedlogu zakona o Gradu Novi Travnik, koji ide u skraćenu parlamentarnu proceduru.
Zastupnički razlozi protiv usvajanja inicijative
Mahir Mešalić (DF) je kazao da će klub ove stranke podržati da Novi Travnik postane grad jer su i manji gradovi to dobijali, ali se slaže da nije fer prema Travniku. Njegov stranački "kolega" oštro je kritikovao ovu inicijativu. "Začuđuje što Travnik nije grad. Dugi niz godina su tu načelnici iz SDA, a u Novom Travniku i Kiseljaku iz HDZ-a. Iskreno nije uredu da Novi Travnik prije samog Travnika, kao sjedište kanton bude proglašen gradom. Jasno je da ovo gura HDZ, kao što su izgurali da skoro sva mjesta po Hercegovini dobiju taj status", kazao je Sanel Kajan (DF).
Admir Čavalić (SBiH) saglasan je s tim da nije uredu što bi Novi Travnik mogao dobiti status grada prije Travnika te je pozvao građane Travnika na neku vrstu protesta.
"Pozivam građane Travnika, izađite pred općinsko vijeće, blokirajte ga ako treba, natjerajte te ljude da nam upute zahtjev i poziv da izglasamo zakon o gradu Travniku", kazao je on.
Nekoliko zastupnika je istaknulo i da je proglašavanje brojnih malih mjesta gradovima postalo besmisleno, odnosno da se kriterijum za postajanje gradom potpuno izgubio. SDA-ov Salko Zildžić je kazao i kako sumnja da ovaj zakon, kao i prethodni slični, imaju problema s ustavnosti. Zastupnički razlozi za usvajanje inicijative
Predlagači kažu da Novi Travnik ispunjava sve uslove i da ne bi bilo fer odbiti prijedlog zbog toga što Travnik nije uspio poslati taj zahtjev na parlament. SDP-ov zastupnik Siniša Dukić tvrdi da razlog što Travnik nije uspio postati grad jeste to što SDA ne želi kvariti odnose s HDZ-om u toj općini i kantonu, i u odnosu na to, da ni sami ne žele ići u taj proces.
HDZ-ov zastupnik Marijan Marjanović iz Novog Travnika tvrdi da njegova stranka ne koči proces proglašavanja Travnika gradom.
"Nisam čuo nijedan razlog zašto ne Novi Travnik. Zašto da Travnik potpuno podržavam. Moja stranka i moj klub potpuno podržavamo da Travnik postane grad. Strašiti nekoga da ovo gura HDZ - HDZ u Novom Travniku ni nema potrebnu većinu da ovo izgura, ovo je prijedlog građana", kazao je Marjanović.