SEPARATISTA I HUŠKAČ

Recept za Dodikov kraj: Sankcije i "crne liste" nisu potrebne, rješenje je jednostavno

Dodik27

Predsjednik SNSD-a i prvi čovjek manjeg bh. entiteta Milorad Dodik svjesno vodi politiku tenzija, zapaljive retorike i eskalacija na svim mogućim razinama.

Huškačka retorika Milorada Dodika, njegovih saradnika i sljedbenika, zasigurno je utjecala da se stvori atmosfera koje je prethodila brutalnom napadu na povratnike Fadila i Ajšu Memišević u Višegradu. Napad je osudila članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ali ne i njen šef Dodik.

Počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić misli kako će se Dodik kandidovati za predsjednika Srbije i da bi tada napravio veliku grešku.

Nema viziju osim otvaranja sukoba

"Dodik je kao prekinuo diplomatske odnose sa ambasadama SAD-a i Velike Britanije, a ustvari su oni njega davno otpisali. Trojka ignoriše Dodika! Trojka neće dugo izdržati, a vratit će se sve na isto samo s različitim akterima. Nakon raspodjele funkcija – sve će se vratiti na isto od prije četiri godine.

Dodik nema političku koncepciju i viziju osim otvaranja sukoba, piše Ljudski.ba. Kao što je Milo Đukanović vodio svoju kampanju na sukobu sa srpskim elementom, to radi i Dodik. Svu politiku svodi na sukobe, uglavnom sa Sarajevom i bošnjačkim liderima. Bez sukoba ne bi imao šta raditi. Svi ga zaobilaze; zato je i prekinuo odnose sa ambasadama. To je vjerovatno neki prećutni dogovor između Dodika i velikih zemalja.

Pustili su Dodika da priča, jer ionako ništa ne uradi. Dodik liči na srednjoškolca koji zove da se potuče, a nikako da on izađe da se potuče. Samo galama. Njegove odluke su kontraproduktivne. On Veliku Britaniju i Ameriku gura u naručje bošnjačkim političkim strukturama. Dominaciju nad javnim servisom dale su mu upravo te ambasade koje su postavljale njegove ljude. Ta ljubav koja je tada počela ima uspona i padova, ali ipak nekako funkcioniše; postoji međusobna tolerancija. Dok Dodik bude galamio, a ne radio ništa, neće imati problema s velikim silama“, rekao je Ivanić.

"Prave" sankcije

Dodik je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije. Bile bi mu izrečene sankcije i Evropske unije, ali ih uspješno blokira mađarski premijer i njegov dobar prijatelj Viktor Orban.

Uprkos sankcijama, Dodik je nastavio po svome. Građani Bosne i Hercegovine traže snažan odgovor, a takav je stigao iz Njemačke. Pravi potez koji je uzdrmao Dodika nisu američke ili britanske sankcije, već povlačenje njemačkih investicija vrijednih više od milijardu KM, zbog čega je nastala panika u ekonomskom sektoru RS.

Nijemci su isti princip primijenili i u susjednoj Srbiji, gdje su uvjetovali predsjednika te zemlje Aleksandra Vučića daljnom podrškom i novim investicijama ukoliko se Srbija ne okrene reformama i ne ubrza pregovore s Kosovom kako bi se trajno postiglo rješenje i na taj način otvorila evropska perspektiva za obje zemlje. Podsjetimo, Njemačka je zaslužna za velike investicije u Srbiju, a u kompanijama koje rade za njemačke poslodavce u Srbiji uposleno je 70.000 radnika.

Kako bi stali u kraj Dodikovoj opasnoj politici i Amerikanci i Britanci, kao i ostatak zemalja Evropske unije, bi trebali pratiti primjer Njemačke i povući kapital iz RS ili uskratiti obećana sredstva. I Dodik će sam otići s vlasti, jer je ekonomska situacija u RS takva da funkcioniranje vlasti nije moguće bez zaduženja.

Bosanskohercegovački političari nisu u politici iz ljubavi, niti zbog toga što žele pomoći narodu koji ih je izabrao, nego iz interesa, što svakim danom sve više i dokazuju. Postoji rješenje, prave sankcije - uzmite im novac i posao je završen. Kada ne bude novca, sami će otići.


Znate više o temi ili prijavi grešku