Na sjednici Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Srbije (FSS), održanoj u Trening-centru u Staroj Pazovi, donesena je odluka koja bi mogla imati dalekosežne posljedice za srpski fudbal – Superliga Srbije od sezone 2027/28 biće skraćena sa dosadašnjih 16 na svega 12 klubova.
Ova odluka dolazi u trenutku kada i Bosna i Hercegovina i Hrvatska prolaze kroz slične procese reforme ligaškog takmičenja, sve u cilju podizanja kvaliteta i približavanja evropskim standardima koje zagovara UEFA.
Kako je istaknuto iz FSS-a, sezona 2026/27 biće prelazna i brojaće 14 klubova, nakon čega će od 2027/28 elitni rang srpskog fudbala zvanično brojati 12 timova. Prema riječima predsjednika FSS-a Dragana Džajića, ovo je jedan od najvažnijih koraka u novijoj historiji srpskog fudbala.
“Smanjenje broja klubova u elitnom rangu deo je šire strategije kojom želimo da modernizujemo takmičarski sistem i podignemo kvalitet igre. Vjerujemo da će to rezultirati boljim rezultatima u evropskim takmičenjima i doprinijeti stvaranju boljeg ambijenta u sportu koji volimo,” izjavio je Džajić.
Generalni sekretar FSS-a Branko Radujko već je ranije najavljivao ovakvu promjenu, označivši je kao nužan korak u procesu reforme srpskog fudbala.
FSS ovom odlukom potvrđuje svoju usmjerenost ka implementaciji evropskih modela, ističući da će detaljne propozicije takmičenja za prelaznu i buduće sezone biti naknadno objavljene.
Smanjenjem broja klubova očekuje se koncentracija kvaliteta, povećana konkurencija među najboljima, bolji tereni i uslovi za igrače, ali i veće interesovanje publike i sponzora. Dok neki pozdravljaju ovu odluku kao nužan korak naprijed, ostaje da se vidi kako će na nju reagovati klubovi iz donjeg dijela tabele i manjih sredina, kojima bi ulazak ili opstanak u eliti mogao postati znatno teži.