Ukupna robna razmjena Bosne i Hercegovine u prošloj godini iznosila je 44,47 milijardi KM, saopšteno je iz Vijeća ministara BiH.
Kako se navodi u saopštenju, vrijednost uvezene robe je iznosila 27,77 milijardi KM, a izvezene 16,70 milijardi KM, što znači da je spoljnotrgovinski deficit iznosio 11,07 milijardi KM.
"Vijeće ministara usvojio je analizu spoljnotrgovinske razmjene BiH za 2023. godinu, te zadužio Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa da ove analize dostavlja na kvartalnom nivou. U 2023. godini BiH je najviše izvozila električnu energiju - u vrijednosti od 1,06 milijardi KM, a najviše uvozila naftna ulja, osim sirovih, u vrijednosti od 2,40 milijardi KM", piše u saopštenju.
Dodaje se da je najviše robe BiH izvezla u Njemačku, i to za 2,68 milijardi KM.
"Slijedi izvoz u Hrvatsku za 2,55 milijardi KM, Srbiju za 2,09 milijardi KM, Austriju 1,72 milijardi KM, Italiju 1,45 milijardi KM, te Sloveniju 1,36 milijardi KM", ističe se u saopštenju.
S druge strane, najviše proizvoda je u prošloj godini stiglo iz Italije, u iznosu od 3,87 milijardi KM, Njemačke 3,34 milijarde KM, Srbije 2,83 milijarde KM, Kine 2,63 milijarde KM, Hrvatske 2,10 milijardi KM i Turske za 1,54 milijarde KM.
"BiH je najveću pokrivenost uvoza izvozom u prošloj godini imala sa Austrijom, i to 172,02 odsto, što je za 1,54 odsto više nego u 2022. godini, Slovenijom 126,32 odsto, te Hrvatskom 127,65 odsto, što je za 27,56 odsto više u odnosu na godinu ranije. Izvoz u zemlje EU iznosio je 12,19 milijardi KM, što je 7,86 odsto manje nego u 2022. godini, a uvoz iz zemalja Unije iznosio je 16,37 milijardi KM, što je 0,47 odsto više u odnosu na 2022. godinu", stoji u saopštenju Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.