AMERIČKI DRŽAVNI SEKRETAR

Rubio u Abu Dhabiju: SAD i UAE razgovarali o Iranu, Hormuzu i stabilnosti Zaljeva

Marco Rubio abu dhabi

Američki državni sekretar Marco Rubio održao je razgovore s predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamedom bin Zayedom Al Nahyanom u okviru posjete regiji Zaliva, fokusirane na sigurnosna pitanja, odnose sa Iranom i slobodu pomorske plovidbe.

Kako je saopćeno iz State Departmenta, glavne teme sastanka bile su sporazum između Washingtona i Teherana, kao i osiguranje nesmetanog i sigurnog tranzita kroz strateški važan Hormuški tjesnac.

“Razgovarali su o memorandumu o razumijevanju predsjednika Trumpa s Iranom, naporima za osiguranje potpunog i sigurnog tranzita kroz Hormuški tjesnac te važnosti mira i stabilnosti u regiji - izjavio je njegov portparol Tommy Pigott.”

U saopštenju se dodaje da je Rubio zahvalio UAE-u na dosadašnjoj saradnji i ulozi u regionalnim pitanjima, posebno ističući njihovu podršku u kontekstu tenzija i iranskih prijetnji.

“Rubio se također ‘zahvalio UAE-u na njihovom vodstvu i neusporedivoj podršci, pohvalio njihovu hrabrost i otpornost suočenu s iranskim napadima te potvrdio predanost SAD-a sigurnosti Emirata’, dodao je Pigott.”

Prema navodima američkih zvaničnika, državni sekretar je u Abu Dhabi stigao u utorak navečer, a dan kasnije je iza zatvorenih vrata razgovarao s predsjednikom UAE-a, nakon čega je nastavio putovanje ka Kuvajtu.

Rubio bi tokom turneje trebao posjetiti i Bahrein, gdje će učestvovati na sastanku Vijeća za saradnju u Zalivu, u trenutku pojačanih diplomatskih aktivnosti SAD-a u regiji.


Znate više o temi ili prijavi grešku