BAHATOST MOĆI I IZDAJA GRAĐANA

Sarajevo pod opsadom betona: Kako su političari i investitori pretvorili grad u zagušljivo betonirano groblje

Benjamina karic lokacija
Foto © Pixel

Dok se Sarajevo guši pod oblakom smoga i svakodnevnom borbom za dašak svježeg zraka, lokalne vlasti udaraju pečat na projekte koji betoniraju posljednje preostale ventilacione koridore.

Kulminacija ovih procesa, obilježenih ignorisanjem građana i pogodovanjem investitorima, dolazi u formi kontroverznih regulacionih planova Kvadrant C – Marijin Dvor i Novo Sarajevo Centar.

"Festival demokratije" ili maskarada moći?

Sredinom novembra, gradonačelnica Benjamina Karić nazvala je javnu raspravu o Regulacionom planu Kvadrant C – Marijin Dvor "festivalom demokratije". Ali, kako je to izgledalo u praksi? Prostorije mjesne zajednice bile su premale da prime sve zainteresovane građane. Investitori, strateški pozicionirani na ključnim mjestima, preduhitrili su stanovnike, zauzeli sjedala i pokazali ko je zapravo domaćin ovog "festivala". Građani su ostali po hodnicima, na stepenicama, a njihova pitanja odjekivala su u prazno.

Betonizacija kao zakon: Građani posljednji saznaju

Regulacioni plan Kvadrant C – Marijin Dvor usvojen je još u januaru 2020. godine, ali građanima je mogućnost za izjašnjavanje pružena tek sada, gotovo pet godina kasnije! Da stvar bude gora, organizovana je "javna rasprava" koja je po svemu sudeći bila parodija demokratije. U maloj prostoriji mjesne zajednice investitori su već sjedili na mjestima predviđenim za građane, dok su građani gurani u hodnike i stepeništa.

Anes Podić iz Udruženja „Eko akcija“ jasno je iznio suštinu problema:

„Želje investitora nastavljaju se ucrtavati u planske dokumente, dok su građani gurnuti na marginu. Ovo je udar na osnovno pravo ljudi da odlučuju o budućnosti svog grada.“

Zaboravljena studija i poništena pravila

Povratak unazad do 2016. godine otkriva poraznu priču o institucionalnoj izdaji. Vlada Kantona Sarajevo tada je usvojila Odluku o zaštiti kvalitete zraka, obavezujući Ministarstvo prostornog uređenja da izradi Studiju o ventilacionim koridorima. Studija je završena 2020. godine i predložila ograničenja u građenju kako bi se sačuvala prirodna cirkulacija zraka. No, dolaskom nove vlasti 2021. godine, koju su predvodili SDP, NiP i Naša stranka, ova odluka je poništena.

Razlog? Ministar Enver Hadžiahmetović izjavio je da je odluka doprinijela "pravnoj nesigurnosti investitora". Tako je zdravlje građana potisnuto u drugi plan, a korporativni interesi su dobili prioritet.

Projekat World Trade Center Sarajevo, koji uključuje gradnju gigantskog kompleksa u ulici Zmaja od Bosne, izazvao je dodatne kontroverze. Uprkos nezavršenoj javnoj raspravi, predstavnici ovog projekta već su obišli ministre Elmedina Konakovića, Nermina Nikšića i Edina Fortu, tražeći političku podršku. Njihov plan, kako kažu, "neće narušiti ventilacione koridore", ali ko im uopšte vjeruje?

Fotografije političara koji se smješkaju uz nacrte ovog projekta najbolje pokazuju koliko je duboko uvezana sprega kapitala i vlasti. Dok grad tone u beton, oni prodaju iluziju napretka.

Posljednja šansa za grad

Javna rasprava pokazala je otpor građana koji su jasno poručili: "Dosta je!" Sarajevo treba zelene prostore, ne nove kule betona. No, hoće li političari konačno poslušati glas naroda, ili će nastaviti plesati kako kapital diktira?

Sarajevo je nekad bilo simbol života i otpora. Danas postaje simbol zagušljivosti, betoniranja i izdaje. Ovo je borba za pravo na disanje, za pravo na grad, i za pravo da Sarajevo ponovo postane grad za ljude, a ne samo za one koji ga prodaju.


Znate više o temi ili prijavi grešku