Sarajevski mladi su danas održali četvrti po redu protest nezadovoljni trenutnim subvencijama za stambeno zbrinjavanje te najavili moguću kolektivnu tužbu protiv Vlade Kantona Sarajevo.
Okupljeni su poručili da se osjećaju zapostavljeno zbog nepravednih kriterija i neadekvatne podrške kantonalnih vlasti.
“Premijer Nihad Uk dijeli promotivne materijale deset kilometara dalje, dok mladi traže svoja prava. To je sramotno ponašanje. Od 2017. do danas, budžet Kantona Sarajevo je udvostručen, ali su subvencije mladima prepolovljene,” kazao je jedan od predstavnika grupe.
Mladi su izrazili zabrinutost zbog trenutne politike prema njima te su najavili sljedeće korake: obraćanje ombudsmenu za ljudska prava i pokretanje kolektivne tužbe, za koju već postoji veliko interesovanje među omladinom.
Prisjetili su se perioda kada je bivši premijer Edin Forto izdvojio oko 13,5 miliona KM za stambene subvencije u dva navrata, čime je podržano oko 1.200 mladih, a sada kritikuje trenutnu politiku kao lošu, što smatraju licemjernim.
Također su naveli kako im je premijer Uk rekao da Vlada KS nema raspoloživa sredstva, iako su ministarstva finansijski sposobna, ali ne žele preraspodijeliti sredstva za mlade. “Ne zanima nas unutarstranačka politika Trojke; tražimo samo ono što nam je obećano,” izjavio je jedan od demonstranata.
Podsjetili su da su prethodno dobili 4.800 KM te da je Skupština KS donijela odluku kojom bi trebali dobiti dodatnih 5.200 KM kako bi ukupni iznos subvencije dostigao 10.000 KM, što je bilo standard na ranijim konkursima. Međutim, premijer Uk tvrdi da nema ni zakonskog ni finansijskog osnova za realizaciju te inicijative.
Ministarstvo komunalne privrede KS zatražilo je od drugih ministarstava informaciju o eventualnim neutrošenim sredstvima kako bi Vladi KS predložili preraspodjelu za potrebe mladih, ali konkretne odluke još nema.