Dok hiljade građana Federacije BiH svakodnevno troše novac na listiće, automate i kladionice, vjerujući možda naivno da se makar dio tih sredstava vraća u društveno korisne svrhe – stvarnost je, nažalost, daleko od pravedne.
Najnovija odluka Vlade Federacije BiH, pod palicom ministra razvoja, poduzetništva i obrta Vojina Mijatovića (SDP), brutalno je ogolila jednu poražavajuću činjenicu: novac građana iz Sarajeva, Tuzle, Zenice, Goražda i drugih "nepodobnih" krajeva – odlazi u Mostar, Ljubuški, Grude i ostale bastione HDZ-a.
Dakle, iako najveći promet igara na sreću dolazi upravo iz kantona u kojima HDZ-ovog uticaja nema ni u tragovima, Mijatovićeva raspodjela sredstava podsjeća više na političku nagradu za "lojalnost" nego na ozbiljnu razvojnu strategiju. Od 27 udruženja koja su dobila sredstva iz naknada za igre na sreću, čak 21 dolazi iz Hercegovine. Da stvar bude gora – iz Sarajeva, grada u kojem se prikupi ogroman dio tog novca, pomoć je dobilo samo jedno (!) udruženje.
KO JE OSTAO KRATAKIH RUKAVA?
Centar za razvoj i promociju inovatorstva, tehnike i informacionih tehnologija iz Sarajeva – udruženje koje se godinama bori za digitalnu pismenost, inovacije i tehnološki napredak – ostalo je bez ijedne marke. Iako su uredno aplicirali, njihov projekat, prema strogim i, očigledno, selektivnim kriterijima ministra Mijatovića, nije zadovoljio.
Ali zato jeste projekat „Hrvatske mreže domoljuba“ iz Livna. Da, dobro ste pročitali – mreže domoljuba. Koliko je to vezano za inovacije, tehnološki razvoj ili preduzetništvo? Toliko koliko i judo klub s tim ima veze. Ipak, Judo klub Borsa iz Mostara je takođe na spisku sretnika. Uz njih i Udruga Moneo iz Gruda, Društvo „Hercegovački internet portali“ i niz sličnih "kreativnih" aplikacija koje, začudo, savršeno pašu Mijatovićevoj estetici.
NAROD KOCKA, HDZ-U BLAGAJNA PUNA
Građani Sarajevskog, Zeničko-dobojskog, Tuzlanskog i Bosansko-podrinjskog kantona u 2024. godini su kod priređivača igara na sreću potrošili više od 680 miliona KM. A iz tih kantona, gdje se realno generiše najveći prihod, ukupno je raspodijeljeno – 10.000 KM. Da, dobro ste pročitali. Deset hiljada. Ili ti: 1,47 KM na svakih 100.000 potrošenih.
Kao u nekom lošem vicu – vi kockate, oni kasiraju. Hercegovina, sa samo nekoliko desetaka hiljada potrošenih maraka, dobije lavovski dio kolača. Mostar, Grude, Ljubuški, Čitluk, Široki Brijeg – iz dana u dan postaju finansijski favoriti ovog federalnog Lutrijskog genocida nad neravnopravnima.
PREKRŠENA I UREDBA – DA BI SE VIŠE MOGLI "NAGRADITI"
Pored očigledne nepravedne raspodjele, dodatni skandal je i u činjenici da je Mijatović prekršio i važeću Uredbu. Naime, prema Članu 5, stav 5. Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda ostvarenih po osnovu naknada za igre na sreću, Ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta smije rasporediti samo 10% od ukupnog iznosa.
U 2023. godini taj iznos je iznosio 463.626 KM, pa bi maksimalan iznos za raspodjelu bio 46.362 KM. Ipak, Mijatović je – nepoznatim manevrom – uspio podijeliti mnogo više. Niti ko pita kako, niti ko odgovara zašto.
INOVACIJE? NEMA VEZE. BITNO JE DA SI IZ GRUDA
Zamislimo na trenutak da je obrnuto – da bi sve pare iz kladionica otišle Sarajevu, a da Ljubuški, Grude i Mostar ostanu bez feninga. Bio bi to povod za političku eksploziju. Ovako, kada se desi suprotno – šutnja. Nema reakcije ni iz Trojke, ni iz Vlade FBiH, ni iz stranaka koje bi trebale štititi ravnomjernu raspodjelu javnog novca. Jer, kako da kritikuju svog Mijatovića, koji trenutno pleše na žici između sarajevske ljevice i hercegovačke desnice?
U tom kontekstu, postaje jasno zašto su inovatori iz Sarajeva nepoželjni. Oni nisu "domoljubi", ne nose HDZ-ove boje, ne trče po stranačkim hodnicima tražeći milost. Oni samo – rade. I u ovoj zemlji, to je očigledno najgori mogući "politički profil".
MIJATOVIĆ DIJELI, MI PLAĆAMO
Ova raspodjela sredstava, koju bi u normalnom društvu istražili i tužilaštvo i revizija i nezavisna antikorupcijska tijela, u Federaciji BiH prolazi kao "još jedan tender". A nije tender. Ovo je institucionalno poniženje čitavih kantona, stotina udruženja i hiljada građana.
Mijatovićeva politika je jasna: pare iz Federacije – Hercegovini, ostalima mrvice ili ništa. Ako se kojim slučajem zovete “Centar za promociju inovatorstva” iz Sarajeva, možete slobodno prestati aplicirati. Niste u “pravoj mreži”.
Ali ako ste član udruge s imenom koje uključuje riječi “domoljub”, “Hercegovački” ili “Grude” – čestitamo, imate realne šanse da se okoristite od tuđih uloga u kladionicama.
Federacija nije Lutrija. Ali s Vojinom Mijatovićem na čelu – sve više liči na najskuplji bingo ikad. Samo što su dobitnici uvijek isti.