U nedjelju, Saudijska Arabija je ugostila prošireni sastanak ministara vanjskih poslova zemalja Bliskog istoka, fokusiran na novu političku dinamiku u Siriji nakon pada režima Bashara al-Assada.
Sastanku su prisustvovali visoki zvaničnici iz Saudijske Arabije, Sirije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara, Kuvajta, Omana, Bahreina, Egipta, Iraka, Jordana, Libana, te generalni sekretar Arapske lige i šef Vijeća za saradnju u Zaljevu. Također, prisutan je bio i turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan.
Ovaj sastanak dolazi nakon brzog pada Assadovog režima, koji je, nakon preuzimanja Damaska od strane antirežimskih snaga, doveo do bijega sirijskog predsjednika u Rusiju. Hayat Tahrir al-Sham, uz podršku drugih opozicionih grupa, osvojio je ključne gradove u ofanzivi koja je trajala manje od dvije sedmice, čime je okončana višedecenijska vladavina Stranke Baas.
Sastanak je ključan za oblikovanje budućnosti Sirije pod novim vođstvom, kojeg predvodi Ahmed al-Sharaa.