NAMJERAVAMO DA ULOŽIMO 600 MILIJARDI DOLARA U SAD

Saudijski prijestolonasljednik razgovarao sa Trampom

Mohamed bin Salman 1

Prijestolonasljednik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman saopštio je danas nakon telefonskog razgovora sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom da njegova zemlja želi da uloži 600 milijardi dolara u SAD u naredne četiri godine, prenose državni mediji.

U vijestima se ne precizira gdje će biti ta ulaganja jer se SAD posljednjih godina sve manje oslanjaju na saudijsku naftu, koja je bila temelj njihovih ekonomskih odnosa.

Saudijska Arabija, međutim, kupuje veće količine američkog oružja i odbrambenih sistema.

Najava investicije od 600 milijardi dolara dolazi u trenutku kada se Saudijska Arabija suočava sa određenim budžetskim problemima. Globalne cijene nafte bile su niske već nekoliko godina nakon vrhunca pandemije koronavirusa, što utiče na prihode zemlje.

Prijestolonasljednik, koji je zapravo vladar naftom bogatog kraljevstva, danas je razgovarao i sa američkim državnim sekretarom Markom Rubiom.

Nakon inauguracije, Trump je govorio o mogućnosti ponovnog izbora; Saudijsku Arabiju za svoje prvo inostrano putovanje, koje je odradio 2017. godine.

Trump je održavao bliske odnose sa Saudijskom Arabijom, čak i nakon što je dokazano da je princ Mohamed umiješan u ubistvo kolumniste Washington Posta Jamala Khashoggija u Istanbulu 2018.

Saudijci su sa administracijom Josepha Bidena razgovarali i o mogućem sporazumu o priznanju Izraela, koji bi dobio vojnu zaštitu od SAD i druge oblike podrške.


Znate više o temi ili prijavi grešku