MEDIJSKO PREPUCAVANJE

SDA odgovorila strankama Trojke: Iznijeli ste niz neistina i manipulacija u saopćenju

Sda
Foto © SDA

Iz Stranke demokratske akcije odgovorili su Trojci nakon što su ove stranke u ponedjeljak pozvale visokog predstavnika Christiana Schmidta da omogući da novu Vladu FBiH odredi većina u Predstavničkom domu.

Iz SDA kažu da stranke Trojke u javni prostor "plasiraju neistine i manipulacije s ciljem da izmole odluku visokog predstavnika koja bi ih dovela na vlast bez volje predsjednika/potpredsjednika FBiH iz reda bošnjačkog naroda".

Dodaju da je "vrhunac Trojkine propagande" zajedničko saopćenje objavljeno u večernjim satima 27. februara 2023. godine.

Kako tvrde, u njemu je navedeno najmanje devet neistina i manipulacija, "kojima Trojka dezavuira bh. javnost."

Kažu da pojam 'nastavak blokade' ne postoji, već da se samo može pročitati u izjavama Trojke.

"Blokada je postojala u mandatu 2018-2022. i provodio ju je HDZ preko predsjednika Federacije BiH Marinka Čavare, zbog čega nisu implementirati rezultati izbora 2018. godine i formirana nova Vlada FBiH. "Blokada" nakon izbora održanih 2022. godine NE POSTOJI jer još uvijek nisu izabrani predsjednik i potpredsjednici Federacije BiH, niti je počeo teći ustavni rok za formiranje Vlade FBiH", kažu iz SDA.

"Vlast se ne formira na način da to Visoki predstavnik nekome omogući, vlast se formira po Ustavu Federacije BiH", dodali su.

Kasnije su se osvrnuli na dio saopćenja Trojke u kojem se kaže "... javno proklamovana namjera dijela stranaka parlamentarne manjine da blokiraju uspostavu vlasti opasan su presedan". Iz SDA kažu da manjina nigdje ne može blokirati većinu ako većina radi u skladu sa ustavom i zakonom.

"Po tome je jasno da se radi o nelogičnoj tvrdnji", kažu iz SDA.

"Ne može biti riječi ni o "opasnom presedanu", jer se takvi slučajevi nisu ranije događali. Jedino što bi moglo POSTATI presedan jeste pokušaj Trojke i HDZ-a da u formiranju vlasti zaobiđu predsjednika/potpredsjednika FBiH iz reda bošnjačkog naroda i da se predsjednik Federacije bira prije nego što je postignut cjelovit politički dogovor koji podrazumijeva i izbor premijera i Vlade FBiH", dodali su.

Potom su se osvrnuli na dio saopćenja u kojem stranke Trojke kažu da je "Ustavom FBiH određeno pravo parlamentarne većine da formira vlast".

"Riječ je o brutalnoj laži. Nevjerovatno je da bilo ko ko se ozbiljno bavi politikom izmisli da u Ustavu piše nešto čega u Ustavu nema.

U Ustavu FBiH doslovno piše:

"Predsjednik Federacije, uz suglasnost oba potpredsjednika Federacije, imenuje Vladu Federacije nakon konsultacija sa premijerom ili sa kandidatom za tu funkciju. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je izabrana, nakon što je njeno imenovanje potvrdio većinom glasova Zastupnički dom Federacije. Svako upražnjeno mjesto popunjava se istim postupkom."

Dakle, većina u Zastupničkom domu NE IMENUJE, već POTVRĐUJE Vladu FBiH koju IMENUJE predsjednik Federacije uz saglasnost oba potpredsjednika.

Trojka bi željela da zaobiđe prvi korak predviđen Ustavom FBiH i zanemari odredbu da predsjednik i OBA potpredsjednika MORAJU dati saglasnost za imenovanje Vlade FBiH".

Iz Trojke su rekli da "sprečavanje formiranja vlasti u FBiH potiče dalju afirmaciju svih oblika neustavnog djelovanja, uključujući separatizam."

Iz SDA odgovaraju da "Trojka prihvata narativ Milorada Dodika i opravdava njegov separatizam."

"Dodik ne zagovara sepratizam zato što je Federacija "nefunkcionalna", već zato što provodi velikosrpsku politiku koja želi da uništi Bosnu i Hercegovinu.

Iako je HDZ blokirao izbor Vlade FBiH 2018. godine Federacija nije nefunkcionalna, već je, naprotiv, po svim parametrima uspješnija od entiteta RS."

Osvrnuli su se i na dio u kojem iz Trojke kažu da članovi SDA prizivaju okretanje Rusiji i Istoku čime "očito sve blagonaklonije gledaju na kreiranje atmosfere bezakonja i haosa, po uzoru na neke slične prakse na Istoku."

"Osim što je nepismen, i ovaj dio saopćenja Trojke je neistinit. SDA ne poziva na okretanje Rusiji i Istoku i Trojka neće uspjeti u gebelsovskom ponavljanju laži. Istina je da su SDA i njeni kadrovi glavni predvodnici EU i NATO integracija Bosne i Hercegovine. Rusiji je okrenut SNSD i dijelom HDZ, koji je pozivao na jačanje ruskog uticaja u našoj zemlji, s kojima Trojka u koaliciji na državnom nivou „relaksira odnose“.

Tvrdnja da SDA "najavljuje nerede i poziva na nemire" još jedna je gebelsovska laž. SDA poziva na poštivanje Ustava FBiH i politički dogovor, dok Trojka poziva na pravno nasilje i nametanje odluka kako bi se domogla vlasti. Jedini političar koji je u posljednje vrijeme pozivao na nerede je Predrag Kojović iz Naše stranke. Tvrdnja o „razbojničkom mentalitetu“ najbolje opisuje upravo one koji su je napisali", dodali su iz SDA.

Komentarišu i dio u kojem Trojka kaže da su "izborni rezultati jasni, kao i parlamentarna većina".

"Iako ovom tvrdnjom žele sugerirati da su pobjednici izbora i da imaju parlamentarnu većinu, čelnici Trojke ponovo manipulištu. Pobjednik izbora na svim nivoima za parlamente je SDA.

Trojka nema parlamentarnu većinu. Ni sama, ni sa HDZ-om, čije rezultate Trojka u javnim nastupima redovito pripisuje sebi. Ni Trojka plus nema većinu, osim ako ponovo ne uračunaju rezultat HDZ-a.

Trojka ima 28 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH. SDA sama ima 26. DF, kojeg Trojka po nalogu HDZ-a nije smjela ni pozvati u koaliciju, ima 12 mandata. Dakle, SDA i DF imaju 10 mandata više od Trojke.

Trojka nije mogla sama kroz klubove naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH uopće kandidirati predsjednika/potpredsjednika FBiH.

U Klubu Hrvata i Klubu Bošnjaka to su jedino mogli i učinili su HDZ, odnosno SDA i DF. Ni u Klubu Srba Trojka nije mogla sama kandidirati predsjednika/potpredsjednika FBiH, već su im bile potrebne ruke trojice Srba iz HDZ-a. Dakle, bez HDZ-a Trojka ne bi uopće bila u prilici da razgovara o formiranju vlasti".

I za kraj su se osvrnuli na poziv Trojke visokom predstavniku "da u slučaju nastavka neustavnih blokada u skladu sa svojom obavezom omogući parlamentarnoj većini da realizuje svoje ustavno pravo uspostave Vlade FBiH."

"Već smo razjasnili da ne postoje ni „blokade“, a naročito ne „neustavne blokade“. Dakle, ponovljena neistina.

Ponovljena je i neistina „ustavno pravo“ parlamentarne većine, što smo također razjasnili. Paradoksalan je i nelogičan poziv Trojke Visokom predstavniku da „omogući parlamentarnoj većini da formira vlast“. Ako je to „ustavno pravo“ kako tvrdi Trojka, zašto onda pozivaju Visokog predstavnika? Dovoljno je da primijene „ustavno pravno“, zar ne?

Još jedan u nizu paradoksa je da je u julu 2022. godine upravo SDP pozvao na proteste ispred OHR-a zbog najave da će biti nametnute izmjene Izbornog zakona. Na protestu su učestvovali predstavnici svih probosanskih stranaka.

Nakon što je visoki predstavnik u izbornoj noći, u koordinaciji sa zvaničnim Zagrebom, ipak nametnuo izmjene Izbornog zakona, Trojka ne protestuje protiv toga, za razliku od SDA i DF-a koji su uputili apelacije Ustavnom sudu BiH (Komšić i Džaferović). Trojka umjesto toga sada moli Visokog predstavnika da nastavi nasilje nad Ustavom i uvede ih u vlast", zaključili su iz SDA.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće


Znate više o temi ili prijavi grešku