Klub zastupnika SDA u Skupštini Kantona Sarajevo reagovao je povodom epidemije leptospiroze i slučaja bruceloze na farmi u Vogošći. Sebija Izetbegović, nekadašnja direktorica KCUS-a, izrazila je oštru kritiku na račun nadležnih vlasti, koje tvrde da je situacija pod kontrolom.
„Nismo u srednjem vijeku, to je nevjerovatno i ne može biti pod kontrolom. Ministar Hasanović kaže da pratimo situaciju, a šta to uopće znači?“, upitala je Izetbegović.
Podsjetila je da je ranije bilo pacova, ali u mnogo manjoj mjeri, uz pravovremene dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, koje sada izostaju. Istakla je da kafilerijske službe RAD, koje se bave uklanjanjem pasa lutalica, postoje i danas, ali da se od toga ne radi dovoljno.
Posebno je kritikovala izjave Mladena Pandurevića, ministra komunalne privrede KS, koji je javnost informisao da ga „nije briga“ za situaciju, iako njegovo ministarstvo ima ključnu ulogu u higijensko-epidemiološkim mjerama.
„Niko nije vidio da se sredstva javnog saobraćaja redovno čiste i dezinficiraju, što je zakonska obaveza“, naglasila je Izetbegović.
Kritikovala je i KCUS zbog zapošljavanja 450 ljudi koji nisu medicinski kadar, što dodatno otežava borbu sa krizom.
Prema njenim riječima, javnost je morala biti pravovremeno obaviještena o pojavi leptospiroze, što bi spriječilo širenje bolesti i smanjilo broj oboljelih, koji je trenutno 70.