REAKCIJA

Sebija Izetbegović u sporu s KCUS-om: “Nisam rekla da je umrla tamo, nego da je dovezena”

Sebija izetbegovic

Bivša generalna direktorica KCUS-a i trenutna zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, Sebija Izetbegović, oglasila se povodom saopćenja Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu kojim se demantuju njeni raniji navodi o slučaju smrti pacijentice zaražene leptospirozom.

U svom odgovoru Izetbegović je poručila da nikada nije tvrdila kako je smrt nastupila na Infektivnoj klinici KCUS-a, već da je pacijentica tamo prvobitno primljena vozilom Hitne pomoći. – “To je činjenica evidentirana u sistemu, i zna se gdje, kada i koga su dovezli. Ja sam to i rekla”, navela je Izetbegović.

Istakla je da zna i dalji tok događaja, uključujući dijagnostički postupak, te pozvala nadležne institucije da to i provjere. Dodala je da u KCUS-u još uvijek radi veliki broj stručnjaka koji “poštuju struku i istinu”.

KCUS je, s druge strane, u zvaničnom saopćenju demantovao postojanje bilo kakvog smrtnog slučaja izazvanog leptospirozom na njihovoj Klinici za infektivne bolesti. – “Na Infektivnoj klinici KCUS-a nije preminula nijedna osoba od leptospiroze”, naveli su iz ove zdravstvene ustanove.

Također su naglasili da redovno obavještavaju Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo o svim slučajevima vezanim za infektivne bolesti, te uputili apel medijima da ne šire nepotvrđene informacije koje mogu izazvati paniku među građanima.

Podsjetimo, Izetbegović je prije nekoliko dana u javnosti iznijela tvrdnje da je zdravstvena radnica preminula od teškog oblika leptospiroze, uz kritiku nadležnih zbog, kako je navela, kašnjenja u informisanju javnosti i nedostatka preventivnih mjera.

Ovaj slučaj otvara i pitanje povjerenja u institucionalnu komunikaciju kada su u pitanju zarazne bolesti, ali i političke podjele koje se prenose i na zdravstveni sistem.


Znate više o temi ili prijavi grešku