Huti milicije otele sedam zaposlenika UN-a, ukupan broj otetih porastao na 60
Huti milicije u petak su privele sedam zaposlenika agencija Ujedinjenih nacija, čime je ukupan broj otetih porastao na 60, javili su jemenski mediji i lokalni izvori. Novi val otmica dogodio se u Sani, a među žrtvama je šest zaposlenika Svjetskog programa za hranu i jedan zaposleni UNICEF-a, Alaa Abdo, koji je bio u stambenom kompleksu UN-a.
Ujedinjene nacije zasad nisu komentarisale ovu novu seriju otmica svojih lokalnih zaposlenika.
Vladina osuda i međunarodni izazov
Jemenska vlada oštro je osudila posljednje otmice i opisala ih kao "sistematsku eskalaciju". Ministar informisanja Muammar al-Eryani istakao je da Huti milicije ne priznaju zakon, ne poštuju međunarodne konvencije i krše osnovne humanitarne standarde.
„Huti milicije tretiraju međunarodne organizacije i njihovo osoblje kao taoce i koriste ih za političku ucjenu, šaljući poruku međunarodnoj zajednici da mogu kršiti međunarodne sporazume bez straha od posljedica“, rekao je al-Eryani.
Jemenski zvaničnici pozvali su UN da zauzmu jasan i odlučan stav i pređu s verbalne osude na konkretne mjere kako bi zaštitili lokalno osoblje.
Optužbe Hutija i reakcija UN-a
Ovaj talas otmica dolazi nekoliko dana nakon što je vođa milicije Abdulmalik al-Huthi optužio humanitarne organizacije, uključujući Svjetski program za hranu i UNICEF, da navodno špijuniraju za Izrael. Ujedinjeni narodi su odbacili ove tvrdnje, naglašavajući da njihovi zaposlenici u Jemenu rade isključivo humanitarni posao.