GUVERNERKA CBBIH

Selimović na samitu u Bečićima: Inflacija više nije privremena pojava

Jasmina Selimović
Foto © CBBiH

Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine Jasmina Selimović učestvuje na XII regionalnom samitu guvernera, ministara finansija i direktora poreskih uprava zemalja regiona, koji se održava 13. i 14. juna u Bečićima (Crna Gora), saopćeno je iz Centralne banke BiH.

Ovogodišnja tema skupa – „Finansijska i monetarna stabilnost regiona u uslovima kontinuiranog slabog privrednog rasta u eurozoni“ – okupila je ključne donosioce odluka iz oblasti monetarne i fiskalne politike, kao i predstavnike međunarodnih finansijskih institucija.

U svom obraćanju, guvernerka Selimović je upozorila da inflacija više nije ni privremena ni ciklična pojava, već posljedica strukturnih promjena u globalnoj ekonomiji.

– U uslovima geopolitičke fragmentacije, poremećaja u lancima snabdijevanja i energetskih tranzicija, inflacija postaje trajniji izazov. Čak i uz širi set monetarnih instrumenata, prostor za efikasno djelovanje je ograničen – istakla je Selimović.

Govoreći o inflatornim kretanjima u BiH, naglasila je da se u periodu 2025–2027. očekuje postepeno smanjenje inflacije, ali da i dalje postoji rizik njenog ponovnog rasta.

– Uz nedostatak radne snage, snažan rast plata i izmjene u politici minimalnih primanja, dodatno se komplikuje sposobnost ekonomije da apsorbuje spoljne šokove bez značajnih posljedica po cjenovnu stabilnost – dodala je.

Selimović je posebno naglasila značaj regionalne saradnje, posebno u kontekstu integracije platnih sistema i bolje koordinacije u kriznim situacijama.

– Uspostavljanje zajedničkih standarda, kao što je priključenje SEPA području, te razvoj rješenja za prekogranična plaćanja, može znatno doprinijeti jačanju otpornosti ekonomija zemalja regiona – zaključila je guvernerka.


Znate više o temi ili prijavi grešku