Senad Pećanin, ugledni bosanskohercegovački novinar i analitičar, oštro je kritikovao način na koji je otkazana Konferencija evropskih rabina u Sarajevu. Pećanin ovu situaciju vidi kao smišljenu provokaciju s ozbiljnim političkim posljedicama, usmjerenu protiv Bosne i Hercegovine, Sarajeva, Bošnjaka i muslimanske zajednice u zemlji.
On smatra da je odabir Sarajeva za održavanje ove konferencije bio dio pažljivo planirane “operacije” sa ciljem izazivanja negativnih reakcija i narušavanja ugleda Bošnjaka i bh. muslimana. “Neko vrlo zloban prema BiH, Sarajevu, Bošnjacima i bh. muslimanima lukavo je osmislio ovaj projekat,” istakao je Pećanin.
Pećanin podsjeća da se cijela situacija događa u trenutku dok se u Palestini odvija genocid nad Palestincima, uz podršku licemjernog Zapada i arapskih zemalja, osim Jemena. Prema njegovim riječima, organizacija konferencije u Sarajevu trebala je Bošnjacima i muslimanima u BiH nametnuti etiketu “sljedbenika Hamasa u Evropi,” što je, smatra, i postignuto.
Posebno je oštro kritikovao reakciju domaćih vlasti, koju je ocijenio kao katastrofalnu. Pećanin navodi da je pogrešno bilo prepustiti odgovor federalnom ministru socijalnog rada, čija je izjava, iako moralno opravdana, u državnom i političkom smislu bila “glupa, nezrela, ishitrena i nezakonita.” To je, tvrdi, poslužilo kao povod za otkazivanje smještaja učesnicima konferencije, što su mnogi protumačili kao zabranu.
U svom osvrtu, Pećanin je podsjetio na primjer iz prošlosti kada je Emir Suljagić, tadašnji zvaničnik, na dostojanstven i promišljen način odgovorio na zahtjev tadašnjeg izaslanika Aleksandra Vučića za polaganje cvijeća u Potočarima. “Emir nije zabranio dolazak, ali je jasno naglasio značaj i kontekst tog mjesta i događaja. Takav pristup mogao se primijeniti i sada, čime bi se izbjegle štetne posljedice po Bosnu i Hercegovinu,” kazao je Pećanin.
Zaključno, Pećanin smatra da je reakcija vlasti dodatno oslabila poziciju Bosne i Hercegovine u kompleksnom međunarodnom okruženju. Umjesto zabrane, Sarajevo je imalo priliku da ovaj događaj iskoristi kao šansu za dijalog i jačanje reputacije grada kao simbola tolerancije i multikulturalnosti. Nažalost, loše odluke dovele su do ozbiljnih političkih i reputacijskih gubitaka, zaključio je Pećanin.